Lubelscy funkcjonariusze rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wprowadzeniem do obrotu papierosów bez polskich znaków akcyzy. W sprawie zatrzymano 14 osób wieku od 31 do 55-lat. Podejrzani wprowadzali bezakcyzowe wyroby m.in. na lubelskie targowiska. Łączna wartość uszczuplenia należności publiczno-prawnych to prawie 4,5 mln złotych. W trakcie przeszukań zlikwidowano wytwórnie alkoholu oraz papierosów.

 

Film Szturm_Kontrtrrrorystow.mp4

Pobierz plik Szturm_Kontrtrrrorystow.mp4 (format mp4 - rozmiar 25.16 MB)

 

Zorganizowaną grupę przestępczą rozpracowali operacyjni z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie. Na trop przestępców funkcjonariusze wpadli podczas czynności na jednym z lubelskich targowisk. Na tej podstawie w 2020 roku zostało wszczęte śledztwo przez Prokuraturę Rejonową Lublin-Północ.

W takcie prowadzonych czynności policjanci i prokuratorzy ustalili, że członkowie grupy w okresie od października 2019 roku do listopada 2020 roku uczestniczyli w obrocie ponad 200 tysiącami paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kontrabanda trafiała głównie na lubelskie targowiska oraz na mniejsze bazary w województwie mazowieckim i łódzkim. Łączną wartość uszczuplenia należności publiczno-prawnych oszacowano na blisko 4,5 mln złotych.

Nielegalna linia produkcyjna papierosów.

Do zatrzymania przestępców doszło w ostatni wtorek. Wcześnie rano funkcjonariusze z komend miejskiej i wojewódzkiej Policji w Lublinie, wspierani przez kontrterrorystów z Lublina, Radomia, Łodzi i Warszawy weszli jednocześnie do kilkunastu domów i mieszkań na terenie 3 województw. W trakcie czynności zatrzymanych zostało 14 osób w wieku od 31 do 55 lat. Wśród nich znaleźli się pomysłodawcy całego procederu oraz wytwórcy, hurtownicy i dostawcy bezakcyzowych wyrobów.

Kolaż zdjęć na których są cztery zatrzymane osoby.

Podczas czynności policjanci zlikwidowali dwie nielegalne wytwórnie papierosów oraz alkoholu. Dodatkowo w trakcie przeszukań zabezpieczono ponad 2000 litrów alkoholu bez akcyzy, przeszło 13 tysięcy sztuk papierosów, kilkadziesiąt kilogramów krajanki, linie produkcyjne oraz kartony i opakowania na gotowe produkty.

 

Film Film_rozbita_grupa_przestepcza.mp4

Pobierz plik Film_rozbita_grupa_przestepcza.mp4 (format mp4 - rozmiar 13.64 MB)

 

Na poczet przyszłych kar funkcjonariusze zajęli samochody i pieniądze o łącznej wartości blisko 300 tysięcy złotych. Zatrzymani trafili do Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ, gdzie usłyszeli zarzuty popełnienia szeregu przestępstw karno-skarbowych oraz kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec 3 osób na wniosek prokuratury, sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Kolejnych 11 osób oddanych zostało pod dozór Policji. W tych przypadkach dodatkowo zastosowano poręczenia majątkowe.

Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą 44-latkowi z Lublina grozi do 10 lat więzienia. Pozostali zatrzymani muszą się liczyć z wyrokami do 5 lat więziania.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

komisarz Kamil Gołębiowski

  • Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjantów ubranych w kamizelki z napisem policja.
  • Zatrzymana kobieta z czarnym paskiem na oczach oraz z maseczką zasłaniającą usta i nos.
  • Policjantka prowadzi mężczyznę z założonymi kajdankami na ręce trzymane z przodu.
  • Policjanci pobierają odciski palców od zatrzymanego mężczyzny.
  • Nielegalny alkohol na pace samochodu dostawczego.
  • Ustawione obok siebie beczki z nielegalnym alkoholem.