Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lublin

Rebranding marki — o czym mowa w praktyce?

Budowanie pozytywnego wizerunku firmy, który będzie utrwalony w świadomości konsumentów to branding, który jest jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Jednak, kiedy klienci tracą zainteresowanie marką, na przestrzeni lat zmieniła się jej grupa docelowa, oferta produktowa czy profil warto postawić na rebranding. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Czym jest rebranding marki?

Rebranding to proces polegający na różnorodnych działaniach, których celem jest zmiana elementów komunikacji wizerunkowej marki. Często jest to np. nowe logo lub hasło reklamowe. Jednak to nie wszystko. Proces ten uwzględnia również wszelkie optymalizacje i zmiany mające na celu poprawę pozycji marki w branży lub bardziej pozytywne postrzeganie wizerunku firmy przez konsumentów. Można zmienić nazwę marki, projekt, a nawet całą koncepcję firmy. Rebranding to również zmiana oferty, czy ulepszenie produktów lub usług. Proces ten może odbywać się w sposób otwarty, przez jasne komunikowanie światu zewnętrznemu co dzieje się z firmą lub bez wyraźnej komunikacji.

Czym różni się branding od rebrandingu?

Branding oznacza budowanie określonego wizerunku marki, który poprzedzają działania marketingowe konkretnej firmy. Skuteczny branding ma na celu przybliżenie marki lub produktu do świadomości konsumentów. Określenie logo, nazwy lub innych elementów np. strategii marketingowej ma na celu wywołanie pewnych skojarzeń u odbiorcy. Z kolei celem rebrandingu jest świadoma zmiana tych skojarzeń na nowe.

Kiedy warto zdecydować się na rebranding marki?

Przyczyn rebrandingu może być wiele. Powinien być on jednak dobrze przemyślany i zaplanowany, ponieważ nieodpowiednio zaprojektowany może być szkodliwy. Warto zdecydować się na taki krok w przypadku kiedy wizerunek naszej marki jest negatywny lub gdy firma walczy o ugruntowanie swojej pozycji na rynku, lub nie różni się znacząco od konkurencji. Nadszedł czas na rebranding zwłaszcza wtedy, kiedy klienci i pracownicy nie identyfikują się z marką, zmienił się jej charakter lub wskutek różnych działań jej wizerunek jest niespójny.

Jak wygląda proces rebrandingu krok po kroku?

Po podjęciu decyzji o rebrandingu następuje złożony i często trudny proces. Każdy krok powinien być dobrze przemyślany. Najpierw należy określić misję, wizję i wartości firmy. Drugim krokiem jest opracowanie holistycznej strategii rebrandingu. Następnie ocena istniejących elementów marki. Kolejno badanie rynku i konkurencji oraz zaplanowanie strategii i jej wdrożenie. Później pozostało konsekwentne zarządzanie projektami rebrandingu. A ostatnim krokiem jest komunikacja nowego, odświeżonego wizerunku marki. Proces rebrandingu powinien być przemyślany i dobrze zaplanowany, dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy zmieniali wizerunek już niejednej firmy. Kliknij tutaj jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.