Czym się kierować wybierając zabawki dla dzieci?

Półki sklepowe pełne są kolorowych samochodzików, klocków, lalek oraz nowoczesnych śpiewająco-grających robotów, które dorosłych zazwyczaj doprowadzają do szału. Co jednak wybrać, by zabawka przemycała w sobie jakieś wartości edukacyjne, a przy tym podobała się maluchowi? Najlepiej postawić na układanki, sortery oraz inne akcesoria wpływające na rozwój logicznego myślenia i drobnej motoryki.

Zabawki dopasowane do wieku
Bardzo ważne jest, by rozwijające gadżety dla najmłodszych były dostosowane do etapu rozwoju dziecka. Zabawki edukacyjne związane z poznawaniem kolorów, przeznaczone dla niemowlaków zupełnie nie sprawdzą się w przypadku przedszkolaków i na odwrót, domino nakierowane na umiejętności liczenia nie zabawi bobasa. Zazwyczaj na opakowaniach producenci umieszczają informację  o przedziale wiekowym, dla którego dedykowany jest dany produkt, ale możemy kierować się też inną zasadą. W pierwszym półroczu życia doskonale egzamin zdają zabawki i akcesoria dla dzieci, które wydają delikatne dźwięki.

Mogą to być szeleszczące szmatki, stukające grzechotki oraz czarno-białe książeczki z grubymi kartkami i piszczałkami. Gdy niemowlak zaczyna siadać, przychodzi czas na intensywny rozwój małej motoryki, w którym pomogą sortery, klocki, tablice manipulacyjne, czy też pierwsze, proste puzzle. Przedszkolak to już wyższy poziom, ponieważ dwulatek często zaczyna powoli rozpoznawać literki, cyfry i jest w stanie opanować nieskomplikowane gry. Maluszek rozpoczynający swoją edukacyjną drogą na pewno zainteresuje się także zabawkami naśladującymi przedmioty dorosłych. Może to być mała kuchnia, zestaw lekarski, bądź zabawkowy laptop z ciekawymi funkcjami. Zapraszamy na naszą stronę https://liskiurwiski.pl/.

Drewno i natura, czy kolorowy plastik
Nie można powiedzieć, że zabawki drewniane są zawsze wspaniałe, ale nie można także stwierdzić, że produkty plastikowe są złe. Zarówno zabawki z naturalnych surowców, jak i z tworzyw sztucznych mogą nieść jakieś korzyści. Rolą rodzica w tym przypadku jest znalezienie balansu pomiędzy tym, co jest naturalne, a tym, co najbardziej przyciąga dziecięcy wzrok. Przede wszystkim nie skreślajmy zabawek ze względu na materiał, z którego są wykonane.

Na rynku znajdziemy mnóstwo doskonałych jakościowo, bardzo wartościowych artykułów z obu grup. Tak naprawdę to mały użytkownik sam pokaże, jaki rodzaj produktów najbardziej przypadł mu do gustu. Opiekunom pozostaje jedynie podążać za potrzebami, tempem rozwoju i preferencjami pociechy. Taka obserwacja pomoże doskonale ocenić aktualny poziom rozwoju, którego nie należy przyspieszać na siłę, o ile nie odbiega od normy.

Zabawki edukacyjne rozwijające zdolności motoryczne, kreatywność oraz logiczne myślenie to temat rzeka, o którym można jeszcze wiele napisać. Producenci akcesoriów dla najmłodszych robią jednak wszystko, by odbiorcy ich produktów mogli bezpiecznie czerpać z nich beztroską radość oraz nowe umiejętności pomagające im w poznawaniu świata. Zachowując równowagę pomiędzy rozrywką, a edukacja poprzez zabawę wspomożemy rozwój małego człowieka potrzebującego dobrych bodźców zewnętrznych stymulujących różne obszary mózgu.