na zdjęciu znajduje się pamiątkowa tablica

28 października w Zespole Szkół Rolniczych - Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli obchodzony jest Dzień Patronów Szkoły. Z tej okazji przedstawiciele Powiatu Lubelskiego zaproszeni zostali na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej początek zorganizowanego pszczelarstwa w Polsce.

Wiersz ,,Moja Pasieka" (Bartek Sz. IIITP4)

Lubię w poranek pójść do mej pasieki,

Gdy jeszcze rosa perli się na kwiatach,

I po cichutku ukryć się na czatach

Za starym klonem, który liczy wieki.

 

I lubię patrzeć z mojego ukrycia

W ciemne otwory uli kwadratowych,

Gdzie wciąż dostrzegam tyle rzeczy nowych

 I wciąż się uczę odwiecznych praw życia.

 

Tradycją szkoły w Pszczelej Woli jest, że 28 października uroczyście obchodzimy dzień patronów szkoły, tj. Państwa Zofii i Tadeusza Wawrynów. Wtedy to przywołujemy w pamięci bogatą historię szkoły, która sięga roku 1944, kiedy to 10 października rozpoczęło funkcjonowanie  Liceum, początkowo, ze względów organizacyjnych w Lublinie jako część składowa Liceum Gospodarstwa Wiejskiego.

12 grudnia 1944 roku PKWN przydzieliło szkole ośrodek Żabia Wola wraz z zabudowaniami gospodarskimi, inwentarzem i dworkiem, w którym po niespełna roku zamieszkała II klasa Liceum, aby zdobywać tu praktyczną wiedzę pszczelarską. Wkrótce potem również pierwsze klasy liceum przeniosły się z Lublina do Pszczelej Woli. Odtąd cały proces dydaktyczny odbywał się już tylko w tutejszym ośrodku.

W roku 1946 zarządzeniem Ministra Administracji Państwowej ośrodek szkolny nazwano Pszczela Wola.

W 1948 roku dzięki staraniom dyrektora szkoły Tadeusza Wawryna nastąpiło połączenie Liceum Pszczelarskiego z Gimnazjum Hodowlanym w pobliskich Osmolicach. Z połączenia tych dwóch szkół powstało Liceum a potem Technikum Rolniczo – Pszczelarskie., przemianowane po kilku latach z powrotem na Pszczelarskie.

Od roku 1952 rozpoczęła się systematyczna rozbudowa szkoły, powstała sala gimnastyczna i widowiskowa, w dwa lata później zbudowany został barak, w którym odbywały się przez kilka lat lekcje, w roku 1960 został oddany do użytku internat dla 160 uczniów a w 1962 nowy gmach szkolny, po nim szklarnia, domy mieszkalne, obiekty sportowe, budynki gospodarcze – wszystko to w głównej mierze dzięki wytrwałym staraniom dyrektora, jego niezwykłej energii, ambicji i konsekwencji w dążeniu do wytkniętego celu. Rozwijało się też pomyślnie uzyskując wysokie plony Gospodarstwo Pomocnicze, powiększała się z roku na rok szkolna pasieka, poziom nauczania systematycznie wzrastał, zapewniając dobre przygotowanie absolwentów zarówno do dalszej nauki jak i pracy zawodowej.

Dyrektor Tadeusz Wawryn popierał wszelkie inicjatywy nauczycielskie, mające na względzie rozwój Technikum, umacnianie jego pozycji i autorytetu w środowisku oraz dobro uczącej się młodzieży.

W jego staraniach wspierała go żona Zofia Wasilewska –Wawryn, której przygoda z Pszczelą rozpoczęła się w roku 1944, w którym to Instytut Pszczelarski powierzył jej funkcję kierowniczki pasieki w Żabiej Woli, a po pewnym czasie również stanowisko zastępcy kierownika Zakładu Hodowli Matek Pszczelich. Z kierowniczki pasieki przeszła na etat nauczycielki i w tej roli związała się ze szkołą i Pszczelą Wolą na całe życie. Temu przywiązaniu do Pszczelej Woli dawała wyraz w rozmowach, w swym codziennym życiu, w trosce o każdy rosnący tu krzew czy drzewko. Stała się jedną z najbardziej cenionych i lubianych przez młodzież „sił pedagogicznych”. Odwzajemniała się swym wychowankom sympatią, sercem, troskliwością iście macierzyńską, starając się przekazać im jak największy zasób wiedzy, a równocześnie oddziaływać nieustannie na kształtowanie się młodych charakterów, postaw życiowych.

Dzisiejszy kształt ośrodka zawdzięczamy inicjatywom kolejnych dyrektorów szkoły pana Mieczysława Janika, Jana Janczaka, Wojciecha Flisa, pani Teresy Chwały, Mirosława Worobika, obecnego dyrektora pana Marcina Kępowicza oraz ogromnej pracy nauczycieli, pracowników i uczniów.

Nie tylko rozwój infrastruktury był istotny. Duży nacisk kładziono na edukację i wychowanie. Powstawały Zaoczne Technikum Rolnicze i Telewizyjne, Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego, Policealne Studium Pszczelarskie, Żywienia i Informatyczne, Liceum Profilowane, Liceum Ogólnokształcące, gimnazjum.

 

Uczniowie mieli zawsze szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych do wyboru: zajęcia sportowe, językowe, teatralne, turystyczne, taneczno – wokalne, plastyczne. W 1951 roku powstał zespół pieśni i tańca Apis.

Doniosłym wydarzeniem w życiu naszej szkoły była uroczystość nadania Technikum Pszczelarskiemu imienia Zofii i Tadeusza Wawrynów, która miała miejsce 2 maja 1992 roku.

Jednym słowem ani jednym zdaniem nie da się oddać tego gigantycznego wysiłku, którego efektem jest dzisiejszy ośrodek szkolny w Pszczelej Woli. Wszystko to co materialne tworzyli ludzie, ta niepowtarzalna wspólnota młodzieży i wychowawców, pracowników i ich rodzin, trwająca od powstania szkoły do dnia dzisiejszego bez względu na zmieniające się przecież czasy.

 

Tworzyli oni także coś innego, znacznie ważniejszego. Ducha tej placówki, bez którego nie byłoby możliwe trwanie i rozwój.

To coś, co istnieje w Pszczelej Woli, jest przede wszystkim w duszach jej pracowników i wychowanków… ludzie odchodzą, pozostają jednak idea, dokonania, pamięć...

Ta niezwykła atmosfera Pszczelej Woli wpływa na to, że od 1955 roku byli uczniowie spotykają się na uroczyście obchodzonych Zjazdach Absolwentów.

 

Wiersz ,,W Pszczelej Woli"  (Julita K. III TP)

W Pszczelej Woli,

Miodem pachnie czas.

Śpiew uczniowski, śpiew beztroski

Mknie melodią hen, do gwiazd.

 

Białe brzozy w pszczelim parku

Pieśń do wtóru szemrzą swą.

W pszczół pobrzęku, w kwiatów woni

Jakże pięknie tu!

Radość wszystkim krasi czoła,

Zgodna płynie pieśń,

Trud nauki – jakże miły –

Ubogaca polską wieś.

W Pszczelej Woli

Miodem pachnie czas.

W cichej pracy i mozole

Każdy dzień tu wita nas.

Mile nam tu czas upływa,

Niczym dla nas żaden trud,

Wiedzy, co dzień nam przybywa,

Słodkiej niczym miód!

 

poczet sztandarowy

uczestnicy uroczystości

uczestnicy uroczystości

uczestnicy uroczystości

przemówienie samorządu uczniowskiego

moment odsłonięcia tablicy

tablica w asyście pszczelarzy

tablica pamiątkowa

uczestnicy uroczystości