UM Lublin: Elektroniczne ułatwienia w stołówkach szkolnych, przedszkolach i bursach
W stołówkach 55 szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Miasto Lublin funkcjonuje system elektronicznych kart. To jeden z elementów wprowadzanego w miejskich szkołach i placówkach oświatowych jednolitego oprogramowania do prowadzenia nauki, jak i administrowania i zarządzania różnymi procesami w oświacie.
Jednym z obszarów projektu unijnego zrealizowanego przez Miasto było zintegrowanie systemu księgowego w szkołach z oprogramowaniem związanym z wyżywieniem uczniów szkół i wychowanków burs. Spełnia on zadanie elektronicznego abonamentu w stołówce, gdzie uczeń przykładając kartę do zainstalowanego czytnika potwierdza odebranie posiłku. Nowe rozwiązanie jest bardzo wygodne zarówno dla samych uczniów, pracowników stołówek jak i rodziców. Na przykład, dzięki integracji z witryną rodzica w dzienniku, ułatwia zgłaszanie nieobecności na posiłku. Podobne elektroniczne narzędzia ewidencjonują czas obecności dzieci w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.
Elektroniczne karty w stołówkach zapewnia uczniom placówka oświatowa. Szkoła lub bursa dokonuje również skonfigurowania karty osobom korzystającym ze stołówki. Uczeń przykładając kartę do zainstalowanego czytnika NFC potwierdza odbiór posiłku (śniadania, obiadu, kolacji) w zależności od placówki. Po przyłożeniu karty, informacje wyświetlane na rejestratorze stołówkowym to: m.in. imię ucznia, informacja o wydaniu posiłku, informacja dla wydającego posiłek o liczbie zaplanowanych lub wydanych posiłków. W niektórych szkołach w stołówkach zainstalowano również dodatkowy czytnik, gdzie po przyłożeniu karty uczeń może sprawdzić, czy w danym dniu jest uprawniony do posiłku (nie została zgłoszona nieobecność na obiedzie lub czy posiłek został opłacony).
Elektroniczne karty są komponentem systemu Opłaty Vulcan wdrożonego w stołówkach szkolnych oraz stołówkach burs, który został zintegrowany z systemem księgowym KSAT2000i, systemami obsługi stołówki i magazynu Stołówka Vulcan i Magazyn Vulcan, a także z dziennikiem elektronicznym UONET+. System Opłaty Vulcan wdrożony jest w 46 szkołach podstawowych oraz zespołach szkół, 4 bursach szkolnych, 4 ośrodkach specjalnych oraz Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii. Kompleksowo obsługuje proces zakładania umów żywieniowych, zgłaszania nieobecności na posiłku, podsumowuje i wylicza opłaty za posiłki. Zintegrowanie tych aplikacji ułatwia rodzicom obsługę finansową, dzięki której można łatwo sprawdzić oraz opłacić należności za wyżywienie w stołówce lub zgłosić nieobecność dziecka na obiedzie. Osobom obsługującym stołówkę System ułatwia pracę, ponieważ pracownik wydający posiłki nie musi sprawdzać czy uczeń ma wykupiony obiad tę część weryfikuje rejestrator stołówkowy po zeskanowaniu karty.
Ponadto system Opłat funkcjonuje w 68 przedszkolach i 24 oddziałach przedszkolnych w szkołach do obsługi procesu rozliczania opłat za pobyt i wyżywienie. W jednostkach tych system jest zintegrowany z e-dziennikiem przedszkolnym oraz z systemem elektronicznego ewidencjonowania obecności dzieci. Jednostki te zostały wyposażone w rejestratory obecności, za pomocą których rodzic lub opiekun przyprowadzający i odbierający dziecko, samodzielnie potwierdza godziny pobytu dziecka w placówce. Tak ewidencjonowana obecność jest powiązana z opłatą za pobyt, która prezentowana jest w module rodzica w dzienniku.
System opłat stanowi tylko jeden z elementów umowy na dostawę i wdrożenie Zintegrowanego Systemu Informatycznego dla 151 jednostek oświatowych miasta Lublin. To cała gama usług adresowanych do uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników samorządu. Oprogramowanie wspiera aż 27 obszarów , w tym: elektroniczną rekrutację (nabory do szkół, przedszkoli i burs), organizację pracy szkół, przedszkoli i burs (arkusze organizacyjne, plany lekcji, sekretariat, elektroniczny obieg dokumentów, obsługę stołówki, magazynu, biblioteki szkolnej), pomoc uczniom (stypendia, wsparcie uczniów uzdolnionych, poradnię psychologiczno-pedagogiczną), obsługę nauczycieli i pracowników jednostek oświatowych (m.in. kadry, płace, ZFŚS, awans zawodowy nauczycieli), organizację oświaty w samorządzie (m.in. obowiązek szkolny i nauki, rozliczanie dotacji, sprawozdawczość oświatową).
Celem projektuOpracowanie i wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego dla jednostek oświatowych miasta Lublin” , dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, było utworzenie centralnego systemu do kompleksowej obsługi miejskich jednostek oświatowych. Wdrożone usługi pozwoliły na zarządzanie ponad 8 tysiącami komputerów w miejskich szkołach i placówkach. W ramach całego Projektu oświatowego realizowano działania związane m.in. z wdrożeniem Zintegrowanego Systemu Informatycznego, dostawą urządzeń sieciowych do szkół, sprzętu i licencji niezbędnych do rozbudowy i zabezpieczenia posiadanej infrastruktury serwerowej i integracji usług. Wartość dofinansowania z UE wyniosła ponad 11 mln zł.
Urząd Miasta Lublin, lublin.eu/, lublin.eu/mieszkancy/edukacja/aktualnosci/elektroniczne-ulatwienia-w-stolowkach-szkolnych-przedszkolach-i-bursach,580,1082,1.html
Autor: krystian