UM Lublin: Wspólne działania na rzecz dostępności w kulturze
18 sierpnia rozpoczęła działalność Komisja Dialogu Obywatelskiego do spraw dostępności do kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Nowo powołana Komisja będzie dbała o zapewnienie dostępności oferty kulturalnej Lublina osobom z niepełnosprawnościami. Jej powstanie jest wspólną inicjatywą Miasta i lubelskich organizacji pozarządowych. W pierwszym posiedzeniu Komisji uczestniczył Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Lublin miastem dostępnym i przyjaznym osobom ze szczególnymi potrzebami to jeden z naszych priorytetów. Dlatego podejmujemy inicjatywy w wielu dziedzinach życia naszego miasta, w tym szereg działań na rzecz zwiększenia dostępności do kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Cieszymy się bardzo, że to przedstawiciele organizacji pozarządowych występują z inicjatywą wspólnego działania na rzecz zwiększenia dostępności. Są dla nas cennymi partnerami z uwagi na wiedzę i doświadczenie, którym dysponują oraz pasję, z jaką działają. Wierzę, że razem uda się szybciej osiągnąć nasz wspólny cel, jakim jest dostępny Lublin mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Komisja ma charakter opiniodawczy, inicjatywny i doradczy. Może inicjować, konsultować i współtworzyć dokumenty i akty prawne kształtujące politykę Miasta w zakresie dostępności kultury dla osób niepełnosprawnościami. Będzie się zajmować zapewnieniem dostępności oferty kulturalnej Lublina dla osób ze szczególnymi potrzebami. Podejmować będzie także działania wspomagające organizacje pozarządowe we wdrożeniu ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Polem jej działań ma być również koordynacja współpracy organizacji pozarządowych oraz Miasta w kwestii wypracowania standardów dostępnej kultury w Lublinie.
W skład Komisji Prezydent Miasta Lublin powołał: Marię Pietruszę-Budzyńską Prezydenta Fundacji Teatroterapia Lubelska”, Wojciecha Górę Prezesa Stowarzyszenia Otwieracz”, Beatę Lipską Prezesa Fundacji Inside Out”, Anielę Mroczek Skarbnika Stowarzyszenia Otwarta Pracownia”, Jana Michała Stanowskiego Prezesa Fundacji Nieprzetartego Szlaku”, Joannę Olszewską Dyrektora Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych, Annę Pajdosz Zastępcę Dyrektora Wydziału Kultury UM Lublin, Annę Szadkowską-Ciężką Zastępcę Dyrektora Biura Partycypacji Społecznej UM Lublin.
Funkcję przewodniczącego KDO objął Wojciech Góra Prezes Stowarzyszenia Otwieracz”, a sekretarzem została Beata Lipska Prezes Fundacji Inside Out”.
Podczas spotkania podpisane zostało także porozumienie Miasta Lublin ze Stowarzyszeniem Otwieracz” dotyczące współpracy przy realizacji projektu Standardy dostępności kultury wspólna sprawa”. Celem podpisanego porozumienia jest stworzenie standardów dostępności kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami w Lublinie. Stowarzyszenie Otwieracz” pozyskało środki na realizację projektu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Samorząd Lublina od dłuższego czasu prowadzi działania mające na celu zwiększenie dostępności do kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Pracujemy wspólnie z miejskimi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Coraz więcej wydarzeń jest w pełni dostępnych, ale przed nami jeszcze dużo do zrobienia. Wszyscy organizatorzy życia kulturalnego stoją obecnie przed wyzwaniami, jakie nakłada na nich ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Nie chcemy, by sami mierzyli się z tymi problemami, szukamy więc różnych możliwości wsparcia ich w tych działaniach. W tej sytuacji z radością przyjmujemy inicjatywę Stowarzyszenia Otwieracz”, które od dawna jest niezwykle zaangażowane w sprawę dostępności mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Projekt zakłada partycypacyjny model tworzenia tych standardów, co pozwoli włączyć szerokie grono zainteresowanych od osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów przez organizatorów wydarzeń po przedstawicieli Miasta.
Opracowanie standardów poprzedzimy przeprowadzeniem badania potrzeb odbiorców ze szczególnymi potrzebami. Standardy dostępności zostaną wypracowane w ciągu dziesięciu 4-godzinnych otwartych tematycznych spotkań w pierwszej połowie 2022 r. Zwieńczeniem podjętych przez nas prac będzie otwarte spotkanie podsumowujące proces. Wypracowane standardy zostaną przekazane do 30 września przyszłego roku władzom Lublina w celu ich dalszego procedowania mówi Wojciech Góra, Prezes Stowarzyszenia Otwieracz”.
Zaangażowani w tworzenie standardów dostępności kultury przedstawiciele lubelskich organizacji pozarządowych oraz samorządu zostaną wcześniej przeszkoleni z obowiązujących w tym zakresie aktów prawnych, wiedzy na temat niepełnosprawności i sposobów zapewniania dostępności wydarzeń kulturalnych dla osób z niepełnosprawnościami.
Urząd Miasta Lublin, lublin.eu/, lublin.eu/kultura/informacje/wiadomosci/wspolne-dzialania-na-rzecz-dostepnosci-w-kulturze,3101,41,1.html
Autor: krystian