W lipiec wkroczymy wraz z nowymi instalacjami Nocy Kultury. Do programu festiwalu dołączają wielkie szklane oczy – „Perła OCZYwiście”, które są ukłonem wobec wieloletniego sponsora Nocy Kultury Perły – Browarów Lubelskich S.A. Będziemy podziwiać również domki Liliputów i lustrzane mozaiki, a jedno z podwórek zamieni się w pełną magii przestrzeń wypełnioną ponad tysiącem baloników. Zobaczymy także wystawę wielobarwnych obrazów 18-letniej Oli Leśnik.

Tegoroczna, długo wyczekiwana Noc Kultury, odbywa się w terminie od 4 czerwca do 21 lipca. Ta wyjątkowa edycja potrwa przez kilka tygodni i będzie miała formułę spacerów w poszukiwaniu instalacji ukrytych w zaułkach Starego Miasta w Lublinie. Powody są oczywiste. Warsztaty Kultury w Lublinie chcą zapewnić wszystkim uczestnikom bezpieczeństwo, dlatego decydują się na znacznie dłuższą niż jedna noc ekspozycję instalacji. Szlakiem uliczek, podwórek i bram Starego Miasta będziemy szukać magii i piękna.

Co nowego?

Podwórko tysiąca baloników (1-21.07, Brama, ul. Grodzka 3)
Urocze podwórko w zupełnie nowej odsłonie. Tysiąc pięćset kolorowych szklanych baloników zamieni to miejsce w niezwykle magiczną przestrzeń. Autorzy: Agata Zwierzyńska oraz zespół Warsztatów Kultury.

Perła OCZYwiście (1-7.07., godz. 19.00-24.00, ul. Bernardyńska 15)
W ramach Nocy w Browarze w tym roku pojawi się instalacja artystyczna dedykowana specjalnie wieloletniemu Partnerowi festiwalu, którym jest Perła – Browary Lubelskie S.A. Perła OCZYwiście, autorstwa Karoliny Karpińskiej, to 30 wielkoformatowych oczu wykonanych ze szkła. Wyobraźcie sobie wielkie przezroczyste oczy, jak z przedziwnego snu i nastrojowe oświetlenie…. Dodatkowo Perła zaprasza na zwiedzanie Podziemi Browaru oraz zabytkowej warzelni. Daty i godziny są podane na stronie nockultury.pl, tam też znajduje się formularz online, przez który można się zapisać.

W krzywym Zwierciadle (1-14.07., Zaułek Hartwigów)
Przedmioty codziennego użytku pokryte mozaiką z kawałków luster rzucą zupełnie nowe światło na jeden z bardziej uroczych zaułków Starego Miasta. Autorzy: zespół Warsztatów Kultury.

Ziemny pies (1-21.07., Błonia)
Chomik europejski dawniej występował na terenie całej Polski. Był zwalczany przez rolników, bo wyrządzał szkody na polach uprawnych. Obecnie zwierzę to występuje bardzo rzadko i podlega ochronie. Instalacja obrazująca przeskalowaną czaszkę chomika, wykonana przez studentów architektury krajobrazu KUL, ma zwrócić uwagę na ten silnie związany z Lublinem, wymierający gatunek, który można jeszcze spotkać na Górkach Czechowskich. Pytanie tylko, jak długo tam przetrwa?

Domki Liliputów (1-14.07., ul. Ku Farze)
Poczujmy się jak Guliwer mijając małe, baśniowe, wielobarwne kamieniczki inspirowane fasadami z lubelskiego Starego Miasta. Kamieniczki wykonały dzieci z MDK „Pod Akacją” pod okiem Katarzyny Niedźwiadek.

O świecie opowiem ci bez słów (1-21.07., ul. Grodzka 7, patio)
Autyzm nie jest niebieski, jest kolorowy. Poznajmy twórczość 18-letniej Oli Leśnik, która ze światem porozumiewa się za pomocą wielobarwnych obrazów. Ola rysuje kiedy czuje taką potrzebę i kiedy sama wybierze odpowiedni moment. Miała kilka ważnych wystaw, jej prace zdobią teksty znanych autorów, a dzięki rodzicom, którzy wspierają jej pasję, jej dom w Gliwicach zaczyna przypominać galerię sztuki.

Co nadal można zobaczyć?

Szalona herbatka (1-21.07., ul. Grodzka 7, patio)
Imbryczek z trzema dziubkami, filiżanka z uszkiem w środku, babeczki posypane wskazówkami od zegara – ceramiczne cudeńka, które oddają atmosferę szalonego podwieczorku. Do tak nakrytego stołu z pewnością przysiedliby się Alicja, Kapelusznik i Suseł. Autorka: Joanna Kowalska-Wolszczak/ Żywioły Ziemi

Brama Małego Księcia (24.06 - 07.07, Archidiakońska 1 / brama)
„Sądzę, że dla swej ucieczki Mały Książę wykorzystał odlot wędrownych ptaków” – grupa Bombardowanie Włóczką wydziergała ten właśnie moment.

Pająk miejski (do 21.07., Baszta Gotycka)
Instalacja jest nawiązaniem do dawnego ludowego obrzędu wieszania ozdób u powały w izbach. Wykonywane niegdyś ze słomy i bibuły miały przynieść domowi szczęście, zdrowie i dostatek. Z takim samym przesłaniem robione są współczesne konstrukcje. Słoma została zastąpiona słomką a kształt całej ozdoby zmieniony. Pająk miejski wykonany został specjalnie dla Lublina z najlepszymi życzeniami zdrowia, szczęścia i pomyślności. Autorki: Karina Królak, Patrycja Smirnow.

Rybne wspomnienia z Nocy Kultury (do 21.07., ul. Złota)
Od pewnego czasu kolekcjonujemy pamiątki z minionych edycji festiwalu, w tym roku postanowiliśmy wyjąć z szafy część naszej menażerii. W każdy piękny wolny dzień na ryby… – nad głowami przechodniów zawisły dwie niezwykłe ryby. Pełna energii i kolorowa latająca ryba Jarosława Koziary i monochromatyczna Francoisa Monneta.

Miastoczułość: klon i robinia (do 21.07., ul. Wróblewskiego, ul. Radziwiłłowska)
Jednym z najpiękniejszych sposobów okazania czułości miastu jest posadzenie nowego drzewa. Przedstawiamy: Klon zwyczajny i Robinia akacjowa. Autorzy: zespół Warsztatów Kultury.

Nietoperze z Dominikańskiej (do 21.07., ul. Dominikańska)
„Czy to mysz? Nie, to perz. Nietoperz? Nie, to mysz”. – zastanawiano się w „Alicji w Kranie Czarów”. Odpowiedź przyjdzie sama, gdy spojrzymy w górę na ulicy Dominikańskiej. Autor: Jarosław Koziara.

Koty na dachu (do 21.07., Plac Zamkowy / dachy kamienic)
Na dachach kamienic zobaczyć można kilkanaście czarno-białych flag, przedstawiających koty. Uszyte z tkaniny kocie kształty, wykonane zostały na podstawie projektów wybitnego lubelskiego grafika, kaligrafa i ilustratora – Andrzeja Kota. Autor: Jarosław Koziara.

Intro (do 21.07., ul. Złota 1)
Warsztaty Kultury zapraszają do nieoczywistego wnętrza, z jednej strony schowanego i ukrytego przed ludzkim wzrokiem, z drugiej wręcz zapraszającego do podglądania. Autor: Jarosław Koziara.

Przedmiot Mówie (do 21.07., Plac Dominikański)
Podczas pandemii człowiek musi się zmierzyć z wieloma wyzwaniami. Czas izolacji był pretekstem do spojrzenia inaczej na rzeczy codziennego użytku. Każdy przedmiot ma przecież swoją historię, wystarczy się w niego wsłuchać a można usłyszeć opowieść pozornie niemego przedmiotu.
Wystawa Przedmiot Mówie składa się ze statycznych grafik, które dzięki aplikacji Artivive ożywają i ukazują film animowany prezentujący przemyślenia i rozważania osób zmuszonych do nauki zdalnej podczas swojego najbardziej twórczego okresu życia.
Nie jest to jednak zwykła wystawa, bądź czujny i szukaj statycznych grafik rozwieszonych na terenie Starego Miasta. Swoją wędrówkę rozpocznij na Placu Dominikańskim i koniecznie pobierz aplikację Artivive. Autorzy: Studenci Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Szkoły Akademii Technik Komputerowych w Warszawie pod kierunkiem dr Joanny Polak.

To tylko część instalacji, które będzie można zobaczyć podczas trwania najdłuższej na świecie Nocy Kultury 2021. Co tydzień nowe instalacje będą zaskakiwać mieszkańców Lublina i gości. Mapa aktualnie dostępnych atrakcji będzie dostępna na stronie nockultury.pl w zakładce MAPA. To tam na kolorowo zaznaczone będą miejsca, które aktualnie można zobaczyć. Mapa będzie aktualizowana co tydzień.

Wszystkie wydarzenia są dostępne w przestrzeni publicznej i wstęp na nie jest wolny. Nie trzeba się zapisywać ani rejestrować (z wyjątkiem zwiedzania podziemi Perły – Browarów Lubelskich S.A.), wystarczy wyjść na spacer na Stare Miasto.

Noc Kultury
4 czerwca – 21 lipca 2021
Stare Miasto w Lublinie