Tunele foliowe to produkty, które powinny zagościć na stałe w życiu każdego ogrodnika, chcącego zajmować się swoimi plonami nawet w nieprzyjaznych warunkach. Skuteczne o każdej porze roku, zadbają o uprawy niczym najlepsze szklarnie. Jakie są ich największe zalety?
Namioty foliowe oparte na konstrukcji stelażowej zapewniają wyższą temperaturę niż na zewnątrz i stanowią barierę przed zimnym wiatrem i obfitymi opadami deszczu. Doskonale nadają się do uprawy sadzonek i całorocznej uprawy delikatnych, ciepłolubnych roślin. Jest to jedna z najlepszych możliwości w momencie, gdy nie możemy wybudować szklarni. Tunele foliowe są produktami dla każdego ogrodnika i ogrodu.
Namioty ogrodnicze – czym dokładnie są?
Do każdej sytuacji potrzeba różnorodnego sprzętu. Tak też jest w przypadku wyboru odpowiedniego tunelu foliowego do naszego ogródka lub na działkę. Istnieją dwa główne, najmocniej wyróżniające się rodzaje tuneli foliowych, tzw. namioty ogrodnicze i małe tunele foliowe ogrodnicze. Czym zatem jest pierwszy z wymienionych produktów?
Namiotami ogrodniczymi nazywamy zazwyczaj podłużne konstrukcje, które pokrywają dużą powierzchnię gleby uprawnej w ogrodzie. Zwykle wykonane z folii szklarniowej, opartej na tworzywie sztucznym odpornym na wszelkie warunki atmosferyczne. Namioty tego typu nie posiadają żadnych dodatkowych źródeł oświetlenia, rośliny znajdujące się w takim obiekcie karmione są naturalnym światłem słonecznym, zaspokajającym potrzeby upraw.
Zalety namiotów ogrodowych
Uprawiając rośliny w namiocie ogrodniczym, nie polegamy na żadnej specjalnej technice. Zamiast tego rośliny sadzone są bezpośrednio w ziemi i rosną tak, jak w każdym typowym ogrodzie gruntowym. Jedną z głównych funkcji namiotu jest ochrona upraw. Zarówno przed nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi, takimi jak mróz, silnym wiatrem jak i niespodziewanymi przymrozkami.
Namioty ogrodowe to także świetna metoda ochrony roślin przed szkodnikami. Gotowe tunele foliowe są produktami wartymi uwagi z wielu powodów, ale najlepszym z nich jest z pewnością możliwość wydłużenia okresu wegetacji określonych roślin nawet o miesiąc, przynosząc większe niż zazwyczaj zbiory. Co więcej, namioty ogrodnicze występują w wielu różnych rozmiarach, a oparta na stelażach konstrukcja pozwala na instalację automatycznego nawadniania, dostosowanego do potrzeb konkretnych roślin.
Małe tunele ogrodowe – czy wspomagają uprawę roślin?
Kolejne warte uwagi rozwiązanie, to nieduże tunele ogrodowe. Są one dobierane do konkretnych roślin i umożliwiają sadzenie nawet jesienią, kiedy pogoda za oknem nie sprzyja żadnej uprawie. Takie tunele ogrodowe mogą zapewnić wydajność porównywalną do szklarni. O tym jak przygotować podłoże pod rośliny przeczytasz w tym artykule o tunelach ogrodowych.
Ich atutem jest też to, że ogrzewają glebę i zapewniają optymalny mikroklimat do uprawy warzyw. Chociaż na ziemi może znajdować się spora ilość śniegu, temperatura pod niskim tunelem jest często odpowiednia do uprawy roślin sezonowych, takich jak jarmuż, buraki czy szpinak.
Tunele ogrodnicze – sprawdzony przepis na cały rok
Budowa małej szklarni z klimatem, który sprzyja uprawie roślin przez cały rok, a także chroni roślinność przed szkodnikami to marzenie wielu osób. Namioty ogrodowe, a także małe tunele foliowe to urządzenia idealne dla każdego ogrodnika. Jeśli nie możesz wybudować własnej szklarni, to gotowe tunele foliowe są równie użytecznymi, trwałymi i szybkimi w montażu odpowiednikami, które są dostępne w bardzo atrakcyjnych kwotach.