Urządzenie ogrodu w stylu angielskim

Ogród w takim stylu może kojarzyć się z ogromnymi parkami otaczającymi rezydencje arystokracji. W dzisiejszych czasach możemy jednak zaaranżować również swój własny, niewielki ogródek. Styl angielski świetnie się sprawdzi, jeżeli ogród ma pełnić funkcję rekreacyjną.

Kiedyś, ogrody wokół wielkich rezydencji były aranżowane w stylu francuskim albo angielskim. Ogrody francuskie charakteryzowały się uregulowanymi kształtami, symetrią, równymi alejkami i dokładnie przyciętymi żywopłotami. Jego przeciwieństwem jest ogród w stylu angielskim. Wyróżnia go oczywiście duży trawnik, nieregularne rabaty kwiatowe i kręte alejki. Miał on naśladować naturalną przyrodę, dlatego chętnie wykorzystywany też nierówności terenu, pagórki i wzniesienia. Czasami budowano też sztuczne ruiny, świątynie, strumienie. Dodawały one ogrodu romantycznego uroku. W cieniu drzew stawiano ławeczki, dzięki czemu można było wypocząć wśród ciekawych, angielskich aranżacji.

Jeżeli decydujemy się na aranżację naszego ogrodu w stylu angielskim musimy pamiętać o tym, że ma on dawać dużo przestrzeni do wypoczynku i tworzyć kompozycje roślinne przypominające dziką przyrodę. Świetnie sprawdza się w takich ogrodach zielnik lub skalniak, który jest obsadzony ziołami. Bez problemu rozstawimy tutaj meble, urządzimy piknik czy rozłożymy koc. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypocząć w takim ogrodzie czytając swoją ulubioną książkę. Projektowanie ogrodów Warszawa i okolice – tu znajdują się wybitni specjaliści.

Zasady stylu angielskiego

W takich ogrodach unikamy prostych linii, kątów i regularnych kształtów. Rośliny natomiast przycinamy niesymetrycznie, aby unikać geometrycznych form. Sadzimy je piętrowo, aby stworzyć malownicze kępy. Warto również pamiętać o rozłożystych drzewach, które są oplecione pnączami. Pod nimi umieszczone powinny zostać rosnące krzewy, a na samym dole niskie rośliny.

Jeżeli chodzi o dobór roślin, to tutaj dużą uwagę przykuwamy ich liściom. Powinny one posiadać różne kształty i barwę, dzięki czemu będą one tworzyć ciekawą kompozycję. Możemy też zdecydować się na sadzenie kwiatów, jednak trzeba pamiętać o tym, żeby zwiędłe rośliny szybko usuwać, ponieważ mogą one zniszczyć całą kompozycję.

Ścieżki powinny być kręte i łagodnie skręcać. Budujemy je z materiałów przypominających naturę. Może być to kamień cegła, żwir lub drewno. Czasami ścieżki można pozostawić ziemne. Ogrody angielskie wyróżniają też niskie murki, które są porośnięte roślinami. Powinny być one umiejscowione wzdłuż ścieżek. Ogrody o większych powierzchniach możemy podzielić na mniejsze części za pomocą muru porośniętego pnączem.

Powierzchnia w ogrodach angielskich powinna być pofałdowana. Będzie ona imitować naturę naszego zielonego terenu. Jeżeli chodzi o ozdoby, to warto zdecydować się na kamienie i głazy. Powinny być one rozłożone naturalnie. Unikamy jednak takich ozdób jak fontanny czy rzeźby. Zamiast fontann budujemy strumyki, stawy lub kaskady wodne. Natomiast jeżeli bardzo nam zależy na rzeźbach, warto je odpowiednio postarzyć.

Rośliny

Bardzo popularny w ogrodzie angielskim jest bluszcz pospolity. Są to wieloletnie pnącza, które dobrze rosną w miejscach cienistych. Możemy też zdecydować się na wielobluszcz pięciolistkowy, hortensję pnącą i wiciokrzew Browna. Ciekawy wyborem będzie również wielobluszcz trójklapowy i powojnik. Dzięki takim roślinom bez problemu stworzymy niepowtarzalny klimat w naszym ogrodzie. Wszystko musi być oczywiście zaaranżowane w sposób naturalny.