Rynek nieruchomości w Lublinie

Lublin to stolica województwa lubelskiego, leżąca tuż przy granicy z Ukrainą i Białorusią. Tak atrakcyjne sąsiedztwo sprawia, że jest to ważny punkt tranzytowy oraz ośrodek przemysłowy, przez co coraz więcej firm, także zagranicznych, docenia geograficzno-ekonomiczny potencjał miasta i decyduje się otwierać tu swoje filie, dzięki czemu stopa bezrobocia jest w Lublinie niższa niż w skali kraju.

Nowi mieszkańcy pojawiają się tutaj jednak nie tylko ze względu na rozwój gospodarczy miasta, ale i ze względu na szkoły wyższe, spośród których najważniejszy jest Katolicki Uniwersytet Lubelski. Według szacunków, w roku akademickim 2019/2020 w Lublinie studiowało ponad 60 tys. osób, z czego 7 tys. stanowili obcokrajowcy. Znaczna część żaków decyduje się tutaj zamieszkać, także po zakończeniu studiów.

Gdzie kupić nowy dom w Lublinie?

Lublin podzielony jest na 27 dzielnic. Najwyżej oceniane są Węglin i Czechów Północny, cenione za ilość zieleni, bezpieczeństwo i liczbę placówek handlowo-usługowych. Warte zamieszkania są także dzielnice położone na wschód od Starego Miasta, a więc Kalinowszczyzna, Bronowice, Tatary i Ponikwoda. Lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników, przesądzających o cenie inwestycji, ale warto pamiętać, że komunikacja miejska oraz samochodowa w Lublinie jest bardzo dobrze zorganizowana, dzięki czemu osoby zamieszkujące nawet peryferyjne części miasta mogą szybko dojechać do centrum. Przebiega tędy wiele dróg krajowych oraz wojewódzkich, a po mieście kursują publiczne autobusy i trolejbusy.

Nowe domy w Lublinie

Pomimo tego, że rynek nieruchomości w Lublinie nie rozwija się tak prężnie jak w większych wojewódzkich miastach, to jego charakterystyka jest dość podobna. Nowe inwestycje to głównie zamknięte osiedla wielorodzinnych budynków mieszkalnych, mieszkania i apartamenty dominują także na rynku wtórnym. Nowe domy w Lublinie buduje się głównie na obrzeżach miasta, od kilku lat obserwuje się na nie coraz większy popyt bez względu na to, czy są to domy wolnostojące czy szeregowe. Większość ofert na rynku to domy cztero- lub pięciopokojowe o łącznej powierzchni do 200 m2.

Ile kosztują nowe domy w Lublinie?

Kupno nowego domu w Lublinie wciąż jest droższe niż zakup mieszkania mimo tego, że cena za metr kwadratowy jest zwykle niższa. Przyczyną tego jest zwykle znacznie większy metraż budynku oraz przynależnej do niego działki. Minimalna cena za metr kwadratowy to ok. 4500 złotych, ale wzrasta wraz z dogodną lokalizacją, wysokim standardem wykończenia oraz dodatkowymi udogodnieniami.

Własny dom to nie tylko metraż, ale i nieprawdopodobny komfort, poczucie prywatności i bezpieczeństwo, a jego niezaprzeczalną zaletą jest ogród, który można zagospodarować zgodnie ze swoimi upodobaniami i potrzebami. Dzięki temu ich potencjalnych nabywców wciąż przybywa, co dostrzegli przygotowujący coraz to nowsze projekty deweloperzy.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl