Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lublin

monitory

Jeśli wydaje się Tobie, że monitor to jedynie ekran, na którym będziesz widział obraz, jesteś w błędzie. Jego wybór odgrywa niezwykle ważną rolę, od której zależy niezwykle dużo czynników. Od rodzaju monitora zależy jakość widzenia czy uzyskane efekty. Matryca TN, IPS, czy MV? Jaki kąt widzenia? Jakie proporcje? Niezwykle istotne jest to, aby postawić na monitor dopasowany do potrzeb konkretnego odbiorcy. Coś bowiem zupełnie innego potrzebować będzie osoba pracująca w biurze, coś innego grafik komputerowy, a jeszcze coś innego osoba, która lubi grać w gry czy oglądać filmy w dobrej jakości obrazie. Jaki więc monitor wybrać, by dopasować go do swoich potrzeb, oczekiwań i wymagań?

Rozdzielczość i przekątna ekranu - klucz do sukcesu

Dwoma, jakże ważnymi parametrami, na jakie należy zwrócić szczególną uwagę jest rozdzielczość, jak również i przekątna ekranu. Jeśli wydaje się Tobie, że im wyższa przekątna, tym lepiej, nie do końca jest to prawdą. Ważne jest bowiem to, jak wiele mamy miejsca i czy monitor vobis.pl/komputery/monitory znajdzie się w odległości od oczu nie bliżej, niż 50 centymetrów. Niezwykle istotne jest również i to, abyśmy mogli ogarnąć wzrokiem cały ekran. Poruszając bowiem głową w prawo i w lewo w celu zobaczenia wszystkiego, co się na nim znajduje, bardzo szybko może nabawić nas ogromnych bólów głowy. Każdy więc element odgrywa ważną rolę. Jeśli bowiem kupimy duży ekran, a nie zachowamy tutaj tej odległości, komfort użytkowania sprzętu będzie znacząco ograniczony, dlatego też tak ważne i istotne jest to, - by dobrać go do swoich potrzeb w jak najlepszy sposób.

Istotne znaczenie mają na pewno proporcje ekranu monitora. Każda pozwoli nam uzyskać coś zupełnie innego i każda skierowana jest dla osób użytkujących monitory w zupełnie innym celu. 16:9 to panoramiczny format, w którym uzyskamy rozdzielczość 1920 x 1080, WQHD 2560 x 2560 czy na przykład 4K Ultra HD 3840 x 2160. Kolejny 16:10, daje nam już rozdzielczość nieco rozszerzoną względem pionu w Full HD. Choć sam obraz jest zdecydowanie mniej prostokątny, to na pewno nadal możemy mieć odczucie pronamiczne. To rozwiązanie doskonale sprawdza się w pracach biurowych i przy działaniach grafika komputerowego. 21;9 to format określany mianem ultra - panorama. Mamy tutaj już praktycznie proporcje kinowe, w których rozdzielczość wynosić może 2560 x 1080 lub 3440 x 1440. Idealny do oglądania filmów, czy do gier komputerowych. Jeśli chodzi o samą rozdzielczość, ta wpływa znacząco między innymi na szczegółowość obrazu. a więc jeśli tego właśnie potrzebujemy, musimy wybrać jak najlepszy dla nas produkt.

Jaka matryca będzie idealna?

Odpowiednio dobrana matryca ma równie istotne znaczenie, by móc uzyskać to, na czym tylko mogłoby nam zależeć. Najczęściej stosowaną jest matryca TN, która jest najtańsza, ale i oferuje najniższą jakość obrazu i wąskie kąty widzenia. Dobrze sprawdza się ona między innymi dla graczy, którym zależy na tym, by otrzymać płynną i dynamiczną rozgrywkę. Kolejną jest matryca IPS, która oferuje jakość obrazu na najwyższym poziomie. Możemy tutaj uzyskać idealne odwzorowane kolory, z wyjątkiem czerni, a do tego szerokie kąty widzenia Doskonały wybór dla profesjonalistów, dla osób zajmujących się obróbką zdjęć czy lubiących dobre filmy. I następnymi jest matryca MVA i PVA. Dobry czas reakcji, szerokie kąty widzenia, wysoki kontrast, a do tego szczegółowość obrazu. Wszystko to, co chcemy uzyskać najlepszego, te matryce nam dadzą.

Odpowiednie kąty widzenia

Na pewno kluczowe znaczenie mają szerokie kąty monitora vobis.pl, co sprawia, że bez względu na to, czy patrzymy na wprost czy też z boku, zawsze będziemy widzieli doskonały obraz. W przypadku zbyt słabych kątów, nawet delikatnie odchylenie do tyłu lub na bok, pogorszy nasze widzenie, a nawet i sprawi, że zobaczymy ciemną plamę. Kąty widzenia poniżej 160 stopni nie są dobrymi rozwiązaniami, te powyżej 170 stopni, spełniają już swoje zadania i są w stanie zapewnić pełne zadowolenie.

Jasność i podświetlenie

Kolejnymi, jakże ważnymi elementami są jasność oraz rodzaj i równomierność podświetlenia. Optymalną wartością, by móc zapewnić sobie pełen komfort pracy jest 140 cd/m2. W przypadku zaś podświetlenia, tutaj wykorzystuje się przede wszystkim diody LED. Tym najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest podświetlenie krawędziowe, a więc diody znajdują się na krawędziach matrycy lub pełne, a więc za matrycą.

Zarówno opisane powyżej parametry, ale przy tym również i kontrast monitora, czas reakcji plamki, dodatkowe funkcje czy też sam montaż i ustawienie ekranu odgrywają niezwykle ważną rolę. Trafiając na odpowiedni sklep, który będzie miał dla nas monitory, bez wątpienia każdy z nas trafi na taki produkt, który okaże się być sprawdzoną, wartą uwagi opcją do zastosowania. Im lepszy wybór, tym większe zadowolenie wszystkich kupujących i możliwość dopasowania swojego monitora do swoich potrzeb przy danym jego wykorzystaniu.