Wybór ręcznego wózka paletowego

Wózek paletowy to jedno z podstawowych narzędzi, których używa się w większości miejsc pracy związanych z magazynem czy halą produkcyjną. Wózek magazynowy jest niezastąpiony ze względu na efektywne ułatwianie pracy magazynierów i dostawców, którzy dzięki nim nie muszą nosić towaru samodzielnie. Na rynku mamy do wyboru najróżniejsze paleciaki, więc z łatwością można wybrać odpowiedni. Wózki paletowe mogą mieć różne parametry i specyfikacje, o czym poniżej.
Cechy charakterystyczne wózków magazynowych
Wiele czynników wpływa na konkretną specyfikację ręcznego wózka paletowego , co w końcowym rozrachunku może mieć znaczący wpływ na to, czy dany wózek będzie dla naszej firmy odpowiedni czy też nie. Oto kilka najważniejszych parametrów wedle których wybieramy właściwy wózek.
Po pierwsze, istotna jest długość wózka paleciaka. Chodzi oczywiście o długość wideł, na których lokowany jest towar. Mogą one mieć przeciętnie od 800 mm do nawet 2500 mm. Jednak najczęściej występujący i wybierany paleciak ręczny ma 1150 mm długość wideł. Jest to najpopularniejsza opcja. Krótsze paleciaki są wybierane najczęściej do małych, wąskich powierzchni, w których niemożliwe lub ciężkie byłoby manewrowanie długim wózkiem. Z kolei te długie widły są wybierane nie tylko do dużych hal i magazynów, ale także specjalnie pod niewymiarowe przesyłki towarów, np. w branży budowlanej czy meblarskiej. Tam często konieczny jest przewóz blach, palet meblowych i większej ilości palet podłużnych o niestandardowych wymiarach.
Po drugie, ważną kwestią jest udźwig wózka ręcznego. Wiadomo, że w większości przypadków wózek elektryczny będzie miał większy udźwig, gdyż ma wspomaganie mechaniczne i dodatkowe atrybuty wpływające na to. Dla większości wózków maksymalny standaryzowany udźwig wynosi dwie i pół tony. Wózki platformowe o widłach długości do 2 000 mm będą najczęściej osiągały udźwig 2 000 kg. Natomiast krótkie wózki paletowe ręczne będą miały maksymalny udźwig do 1 000 kg. Jednak są to najpopularniejsze wózki w branży, które wystarczają dla większości magazynów i potrzeb między innymi gastronomicznych lokali.
Po trzecie, szerokość. To ona decydować będzie, czy wybrany wózek będzie mobilny odpowiednio dla naszej przestrzeni. Najpopularniejszy rodzaj paleciaka z wagą ma szerokość w granicach 540 - 550 mm. Takie wózki spotkamy w przeważającej większości przypadków. Jednak wózki niestandardowe o mniejszej szerokości (do około 520 mm) można najczęściej zakupić na zamówienie i są one przeznaczone głównie dla firm, które przyjmują towar z rynku amerykańskiego, na którym palety mają znacząco inne wymiary.
Po czwarte, wysokość wideł wózka paletowego z wagą. Standardowo wynosi ona około 80 mm, ale wózki nisko profilowane do specjalnie obniżonych palet mogą osiągać do 50 mm wysokości. Taki rodzaj wózków platformowych można obejrzeć i nabyć od szwedzkiej firmy Silverstone Polska.
Jeżeli chodzi o wysokość to istotna jest również wysokość samego wózka. Te osiągające największe osiągi to wózki podnośnikowe. Oczywiście, chodzi o wysokość w znaczeniu, na jaką może podnieść się wózek. Ręczne wózki najczęściej osiągają 20 cm, przy czym większość wózków do beczek czy wózków schodowych w ogóle się nie podnosi. Sztaplarka to dobry wybór do większych magazynów lub tych, w których towar z powodu braku miejsca musi być umieszczany wysoko. W takich przypadkach można także postawić na inny sprzęt, jak żuraw warsztatowy lub podnośnik nożycowy.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski