Czy warto podjąć studia pedagogiczne?

Pedagogika to dość popularny kierunek studiów społecznych i humanistycznych. Pedagogika jako nauka zaliczana jest do obszaru studiów praktycznych. Założeniem oraz misją studiów pedagogicznych jest wykształcenie świadomych i myślących specjalistów, posiadających wiedzę, umiejętności i kompetencje zawodowe oraz społeczne do realizowania i tworzenia nowych zadań w zakresie lokalnej polityki edukacyjnej w dziedzinie wychowania, opieki i zarządzania instytucjami oraz procesami edukacyjnymi.
Czego można się nauczyć na studiach pedagogicznych?
W trakcie trwania studiów uwrażliwia się studentów oraz zwraca im szczególną uwagę na kształcenie prozawodowe i interdyscyplinarne. Wykładowcy kładą bowiem szczególny nacisk na rozwijanie odpowiedniego nastawienia emocjonalno-motywacyjnego studentów, umiejętnego dążenia do wyznaczonych celów oraz skutecznego działania w warunkach następujących współcześnie gwałtownych przemian społeczna - kulturowych.
Jednocześnie studia pedagogiczne należą do obszaru kształcenia się w formie kształcenia praktycznego i mają charakter interdyscyplinarny. Pedagogikę jako kierunek studiów wyróżnia:
Bieżące dostosowywanie programów nauczania do potrzeb rynku pracy pedagoga;
przygotowanie studentów do działalności pedagogicznej w aspektach: medialnym, kulturalnym
kształcenie interdyscyplinarne, łączące wiedzę pedagogiczną z innymi dyscyplinami wiedzy w celu wszechstronnego przygotowania do pracy zawodowej
kształcenie umiejętności studentów niezbędnych do projektowania ścieżki zawodowej własnej i osób podlegających ich przyszłej działalności pedagogicznej
Jaki tytuł otrzymasz po ukończeniu studiów na kierunku pedagogika?
Studia na kierunku pedagogika przygotują Cię do wykonywania następujących zawodów:
doradcy ds. wychowawczych
pedagoga resocjalizacyjnego
opiekunki małego dziecka,
nauczyciela edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej
nauczyciela języka angielskiego małych dzieci
technologii informacyjnej oraz plastyki w klasach 4-7 szkoły podstawowej
Jaką specjalizację można wybrać podczas studiów na kierunku pedagogika?
Ogólnie rzecz ujmując wszystko zależy od uczelni lub szkoły wyższej, na której chcesz rozpocząć studia na kierunku pedagogika. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że tych specjalizacji jest kilka, a ponadto uczelnie wciąż prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych specjalizacji. I tak na przykład jedną z ciekawszych specjalizacji może okazać się dla Ciebie pedagogika resocjalizacyjna z elementami kryminologii. Zaletą wspomnianej specjalizacji może być to, że absolwenci pedagogiki resocjalizacyjnej z elementami kryminologii, po ukończeniu studiów, będą mogli ubiegać się o pracę w zakresie profilaktyki społecznej i resocjalizacji. Tego rodzaju pracy będą mogli szukać między innymi w:
młodzieżowych ośrodkach wychowawczych
młodzieżowych ośrodkach socjoterapeutycznych
schroniskach dla nieletnich
świetlicach profilaktycznych
świetlicach środowiskowych
świetlicach socjoterapeutycznych
sądach (w charakterze kuratorów sądowych, lub mediatorów)
zakładach poprawczych oraz karnych i aresztach śledczych
ośrodkach pomocy społecznej
ośrodkach terapii uzależnień
stowarzyszeniach i fundacjach zajmujących się profilaktyką i resocjalizacją osób niedostosowanych społecznie
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski