Lubelskie w centrum działań na granicy Bezpieczeństwo Polaków priorytetem rządu

Lubelskie umacnia granice i podnosi bezpieczeństwo mieszkańców. Najnowsze dane pokazują, jak skutecznie działa tu państwo w obronie porządku i kontroli migracji.
- Lubelski Urząd Wojewódzki o działaniach na granicy i ich efektach
- Kontrole na granicy niemieckiej w Lubelskiem przynoszą wymierne efekty
- Lublin stawia na współpracę służb i zdecydowane działania
Lubelski Urząd Wojewódzki o działaniach na granicy i ich efektach
W czwartek 17 lipca w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa poświęcona polityce migracyjnej oraz ochronie granic Polski. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, wicewojewoda Andrzej Maj oraz Jakub Stefaniak, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a także przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
Wojewoda Komorski podkreślił, że bezpieczeństwo mieszkańców regionu jest priorytetem rządu i służb. Zwrócił uwagę na znaczące środki finansowe przeznaczone na uszczelnienie granicy z Białorusią – już 2,6 miliarda złotych. Dzięki temu skuteczność zapory wzrosła z 30 do aż 98 procent.
– Bezpieczeństwo Polek i Polaków jest dla nas najważniejsze. Dbamy o nie skutecznie, stanowczo i wiarygodnie – zaznaczył wojewoda.
W ostatnich latach zwiększyła się liczba deportacji osób przebywających nielegalnie na terenie kraju. W 2022 roku było to 3818 osób, a obecnie liczba ta przekracza 8,5 tysiąca. Tylko w tym roku wydalono już 4600 osób. Ponadto wzrosła wykrywalność prób nielegalnego przekraczania granicy – z 700 zatrzymań w 2022 roku do 1300 w roku bieżącym.
Kontrole na granicy niemieckiej w Lubelskiem przynoszą wymierne efekty
Podczas konferencji zwrócono także uwagę na działania podejmowane na granicy z Niemcami. Do tej pory przeprowadzono tam ponad 146 tysięcy kontroli osób oraz 66 tysięcy pojazdów. Tak szeroko zakrojone działania mają zapewnić bezpieczeństwo i porządek w regionie.
Wojewoda apelował do mieszkańców o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych informacji i unikanie dezinformacji dotyczących pracy Straży Granicznej.
„Operujmy na faktach i nie kwestionujmy kompetencji Straży Granicznej i wartości, jakie niesie polski mundur” – mówił Krzysztof Komorski.
Dodatkowo zauważono spadek liczby wydanych wiz dla obywateli krajów afrykańskich i azjatyckich o połowę oraz zmniejszenie o jedną czwartą ogólnej liczby wiz wydawanych przez polskie placówki konsularne. Weryfikacja świadczeń socjalnych również przyniosła efekty – unieważniono ponad 52 tysiące nienależnie przyznanych wniosków dotyczących programu 800+.
Lublin stawia na współpracę służb i zdecydowane działania
Jakub Stefaniak, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podkreślił konieczność wspierania patroli straży granicznej oraz respektowania ich kompetencji. Zwrócił uwagę na narastające napięcia na granicy i związane z tym incydenty, które wymagają zdecydowanych kroków.
„Dziś nowego znaczenia nabierają słowa ‘murem za polskim mundurem’. Apeluję do tych, którzy tworzą patrole na granicy, głównie z Niemcami, by nie przeszkadzać. Służby wiedzą, co mają robić” – wskazał Jakub Stefaniak.
Dzięki konsekwentnym działaniom mieszkańcy województwa lubelskiego mogą czuć się bezpieczniej, a współpraca między instytucjami stale się rozwija, by sprostać wyzwaniom współczesności.
Na podst. Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
Autor: krystian