Noc Kultury 2025 w Lublinie odkrywa magiczne instalacje i niezwykłe światy

W Lublinie nadchodzi wyjątkowa Noc Kultury 2025, która na jedną magiczną noc odmieni miasto i przeniesie mieszkańców w niezwykłe światy pełne sztuki, historii i magii. Przygotujcie się na niezapomniane przeżycia i artystyczne niespodzianki rozlokowane po całym Starym Mieście i Śródmieściu!
- Niezwykłe instalacje i artystyczne przestrzenie w sercu Lublina
- Lublin ożywa dzięki światłu, historii i magii podczas Nocy Kultury
Niezwykłe instalacje i artystyczne przestrzenie w sercu Lublina
Już 7 i 8 czerwca Lublin stanie się areną dla setek wydarzeń artystycznych podczas Nocy Kultury 2025. Jednym z najciekawszych punktów programu będzie interaktywna instalacja LA Taniec Światła” na Starym Mieście. Ta drewniana płaskorzeźba, wykonana z aż 21 tysięcy wykałaczek przez artystkę LA Farbę, zmienia swój wygląd w zależności od światła i kąta patrzenia, zapraszając każdego do współtworzenia tego dzieła poprzez własne ruchy i obserwacje.
Nieopodal, przy ul. Grottgera 2, Lubelskie Centrum Konferencyjne przekształci swoje patio w zieloną oazę pełną roślin i świateł. To miejsce pozwoli zwolnić tempo miejskiego życia, zanurzyć się w dźwiękach natury i odnaleźć spokój w samym centrum miasta.
Dla miłośników tajemniczych klimatów czeka Magiczny Las” na ul. Rybnej przestrzeń stworzona przez Sylwię Głań oraz Weronikę Podstawkę-Bosek, które zapraszają do doświadczenia leśnej kąpieli pełnej marzeń i snów. Obserwuj z daleka oraz z bardzo bliska, by móc dostrzec to, co niedostrzegalne” zachęcają artystki.
Lublin ożywa dzięki światłu, historii i magii podczas Nocy Kultury
Browar Perła przy ul. Bernardyńskiej przygotował dwie świetlne instalacje podkreślające siłę kontaktu z naturą. Zielona Harmonia” to zaproszenie do uważności wobec siebie i świata, natomiast Kwiaty zła” Jarosława Koziary symbolizują piękno przyrody zarówno oczarowujące, jak i niepokojące. Instalacje te przypominają o potrzebie szacunku dla natury oraz o jej potężnej sile.
Na placu Po Farze pojawią się ogromne miękkie poduchy z futrzastymi łapami, które zachęcą do chwili relaksu i przytulenia się do miasta. Niedaleko, na ul. Ku Farze, rozproszą się vintage’owe ramki tworzące trasę pełną ukrytych opowieści o Lublinie to dzieło studentki UMCS Aliny Denysiuk zatytułowane Zatrzymane w ramkach”.
Miłośnicy historii będą mogli wziąć udział w grze miejskiej przenoszącej ich do XVI-wiecznego Lublina, okresu reformacji nazwanego Złotym Wiekiem”. Wędrując po Starym Mieście, uczestnicy spotkają aktorów w strojach z epoki i rozwiążą zagadki odkrywające fascynujące dzieje miasta oraz protestantyzmu.
Projekt Tu ściany mają oczy” pozwoli spojrzeć na kamienice Starego Miasta jako świadków minionych czasów i wydarzeń historycznych. To wyjątkowa okazja, by poczuć więź z miejscem poprzez jego architekturę i historie zapisane na murach.
Dla fanów magii przygotowano specjalną atrakcję Tiara Przydziału wskaże odpowiedni Dom, gdzie odbędą się quizy oraz escape room inspirowany światem Harry’ego Pottera. Na zakończenie uczestnicy zmierzą się o Puchar Domów przy degustacji bezalkoholowego Kremowego Piwa. Organizatorem tej części jest Szkoła języka angielskiego Co ludzie powiedzą”.
Noc Kultury to wyjątkowy moment w roku, kiedy ulice Lublina zamieniają się w scenę dla sztuki wszelkiego rodzaju od koncertów po warsztaty czy spektakle uliczne. To czas pełen emocji, inspiracji i wspólnego odkrywania miasta na nowo.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości do udziału 7/8 czerwca 2025 r. na Starym Mieście oraz w Śródmieściu Lublina! Wstęp wolny.
Opierając się na: Urząd Miasta w Lublinie
Autor: krystian