W dniach 13-14 czerwca 2024 r. w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej odbyły się 40. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym. Wydarzenie to zgromadziło najlepszych strażaków z całego kraju oraz zagranicy, którzy rywalizowali w różnych konkurencjach.
- 21 drużyn i 182 zawodników wzięło udział w zawodach.
- Uczestnicy mierzyli się w konkurencjach indywidualnych i zespołowych.
- Komisję sędziowską prowadził mł. bryg. Piotr Szysler.
- Zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frysztak uczestniczył w ceremonii zakończenia.
W zawodach uczestniczyło 21 drużyn oraz 182 zawodników, którzy rywalizowali zarówno w konkurencjach indywidualnych, jak i drużynowych. Zmagania odbywały się pod czujnym okiem komisji sędziowskiej, której przewodniczył mł. bryg. Piotr Szysler.
Konkursy obejmowały takie dyscypliny, jak pożarniczy tor przeszkód na 100 m, wspinanie przy użyciu drabiny hakowej, dwubój pożarniczy, sztafetę 4 x 100 m z przeszkodami oraz pożarnicze ćwiczenie bojowe. Każda z tych konkurencji wymagała od uczestników nie tylko doskonałej kondycji fizycznej, ale także refleksu i umiejętności pracy zespołowej.
W klasyfikacji generalnej mistrzostw, kolejność trzech pierwszych miejsc była następująca:
- Pożarniczy tor przeszkód – 100m indywidualnie
- Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni indywidualnie
- Dwubój pożarniczy
Podczas zawodów rozegrano również biegi okolicznościowe: "pożarniczy tor przeszkód o Puchar Komendanta Głównego" oraz "wspinanie przy użyciu drabiny hakowej o Puchar Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji". Mistrzostwa te były okazją do zaprezentowania wyszkolenia i sprawności strażaków, które są niezbędne w codziennych akcjach ratowniczych.
W ceremonii zakończenia, która odbyła się po dwóch dniach intensywnych zmagań, uczestniczył zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frysztak. Podsumował on całoroczny trud szkolenia sportowego strażaków oraz podziękował zawodnikom za ich zaangażowanie i determinację.
Sport pożarniczy to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim pokaz sprawności, szybkości działania i umiejętności pracy w zespole, które są kluczowe w zawodzie strażaka. Elementy te można było podziwiać podczas dwudniowych mistrzostw, które były prawdziwym świętem dla miłośników tego sportu.
Organizatorami zawodów byli:
Opis konkurencji:
1. Pożarniczy tor przeszkód – konkurencja polegająca na przebiegnięciu 100 m i równoczesnym wykonaniu następujących czynności:
2. Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej – to jedna z bardziej widowiskowych konkurencji.
Zawodnik trzymając drabinę hakową, dobiega do wspinalni i zacinając drabinę o parapet okna na poszczególnych piętrach, wspina się na trzecie piętro.
3. Sztafeta 4×100 m z przeszkodami – w konkurencji startuje 4 zawodników.
Każdy z nich przebiega 100 m, pokonując przeszkodę. I zawodnik pokonuje domek biegnąc po dachu, II zawodnik pokonuje ścianę, III przebiega przez równoważnię, łączy dwa węże w linię wężową i podłącza ją do rozdzielacza, IV zawodnik przy użyciu gaśnicy proszkowej gasi palącą się ciecz. Funkcje pałeczki pełni prądownica.
4. Ćwiczenie bojowe – Zadanie wykonuje 7 strażaków, mających do dyspozycji:
Zawodnicy mają za zadanie zbudować linię ssawną do ustawionego obok motopompy zbiornika, linię główną i 2 linię gaśnicze. Po zajęciu stanowisk przez prądowników – napełnić 10 l zbiornik wodą podawaną przez otwory nalewowe w tarczach.
Źródło: WSP w Lublinie