Lublin od wielu lat wspiera działania na rzecz zapobiegania mowie nienawiści, promuje wartości wielokulturowości i stale współpracuje z organizacjami pozarządowymi, wspierając procesy integracyjne i włączające. W skład Komitetu Ekspertów ds. Integracji Międzykulturowej (GT-ADI-INT) powołano przedstawicieli 10 państw członkowskich Rady Europy (Belgia, Chorwacja, Finlandia, Włochy, Luksemburg, Północna Macedonia, Portugalia, Hiszpania, Ukraina, Wielka Brytania), a także 10 miast członków Programu Miast Międzykulturowych Rady Europy (Bilbao, Bradford, Bursa-Osmangazi, Fuenlabrada, Reggio Emilia, Reykjavík, Ryga a także Lublin).
W kolejnej już kadencji pracy Komitetu Lublin reprezentują Krzysztof Stanowski, Dyrektor Biura - Centrum Współpracy Międzynarodowej oraz Magdalena Gnyp-Ścigocka, Zastępczyni Dyrektora Ds. Równego Traktowania i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta.
Lublin jako pierwsze miasto w Polsce jest od 2008 roku członkiem Programu Rady Europy Miasta Międzykulturowe. Współpraca Lublina z Programem zaowocowała wspólnymi przedsięwzięciami (m.in. projekty „Lublin dla wszystkich” i „Komunikacja dla integracji”), a także stałym uczestnictwem w budowaniu wspólnego systemu zarządzania różnorodnością kulturową w politykach miejskich. Doświadczenia Lublina, w tym w działaniach na rzecz integracji uchodźców z Ukrainy były wielokrotnie prezentowane w raportach i publikacjach Komitetu.
Program Miasta Międzykulturowe wspiera miasta w tworzeniu ich polityk z perspektywy międzykulturowej i opracowywaniu kompleksowych strategii międzykulturowych, po to, aby pomóc im w pozytywnym zarządzaniu różnorodnością i uświadomieniu sobie przewagi, wynikającej z różnorodności.
Najbliższe spotkanie ADI-INT odbędzie się w dniach 14-15 maja 2024 w Lublinie.