W styczniu 2024 roku rozpocznie się trzecia odsłona programu #CreArt3. Skonsolidowana sieć zrzeszająca trzynaście średniej wielkości europejskich miast, w tym Gminę Lublin ponownie została wybrana przez Komisję Europejską i otrzymała dotację w wysokości 1.9 miliona euro aby nadal #łączyć_siły (#stringing_together) tworząc nowe sojusze współpracy i rozszerzać nasze wyzwania na całą Europę.

Rozpoczynając nowy rozdział tego projektu #przesuwamygranice (#pushboundries) poza sztuki plastyczne, wspierając inne artystyczne działania, takie jak sztuki performatywne czy muzykę przekroczymy także europejską granicę zaczynając współpracę z NGO ze Lwowa w celu wsparcia i profesjonalizacji artystów z Ukrainy.

Bezpośredni beneficjenci projektu wywodzą się ze społeczności z całej Europy, z miast i instytucji takich jak: Miasto Valladolid (Hiszpania), Miasto Skopje (Północna Macedonia), Miasto Wenecja i Fondazione Bevilacua La Masa (Włochy), VSI Artkomas (Kowno, Litwa), Gmina Clermont-Ferrand (Francja), Gmina Rouen (Francja), Miasto Aveiro (Portugalia), Chorwackie Towarzystwo Sztuk Pięknych HDLU (Zagrzeb, Chorwacja), Gmina Ragensburg (Niemcy), Gmina Oulu (Finlandia), Budweis 2028 (Czeskie Budziejowice, Czechy), Miasto Lipawa (Łotwa) oraz Gmina Lublin (Polska), w których odbędzie się większość zaplanowanych działań. Z drugiej strony, nasi stowarzyszeni partnerzy, z którymi przeprowadzimy program rezydencji artystycznych to: Atelierhaus Salzamt (Linz, Austria), Hafenkombinat (Lipsk, Niemcy), Galeria Bluecoat (Liverpool, Wielka Brytania) oraz Rada Artystyczna „Dialog” (Lwów, Ukraina).

W styczniu 2024 roku rozpocznie się nowy rozdział naszego projektu, który potrwa do końca 2026 roku. W tym czasie zaplanowano:

  • 45 rezydencji artystycznych w 15 europejskich miastach,
  • ponad 39 ogólnodostępnych wydarzeń w ramach Europejskiego Miesiąca Kreatywności, które odbędą się w 13 miastach zrzeszonych w sieci (dodatkowo miasta i organizacje, które dołączą),
  • 13 edukacyjnych programów wspierających kreatywność i wiedzę o sztuce współczesnej,
  • 18 festiwali sztuki ulicznej oraz 10 corocznych festiwali w galeriach sztuki w 9 miastach,
  • 6 europejskich konferencji oraz wizyt studyjnych i 39 lokalnych seminariów w 13 miastach.

Więcej informacji o projekcie na stronie Projekty aktualne.
Projekt realizowany będzie przez Wydział Kultury.