Półkolonie dla blisko 800 dzieci i młodzieży to kolejna propozycja spędzania ferii zimowych obok trwającej Akcji „Zima w mieście”. Miasto dofinansowało organizację zajęć w 10 szkołach podstawowych działających na terenie Lublina.
– Przekazując szkołom środki na organizację wypoczynku dla młodych mieszkanek i mieszkańców Lublina spędzających ferie zimowe w mieście, chcemy wspierać rodziców, którzy nie zawsze mogą zapewnić opiekę dla swoich dzieci podczas przerwy od zajęć szkolnych. Dodatkowe środki pozwolą zorganizować uczennicom i uczniom lubelskich placówek wiele atrakcyjnych możliwości spędzenia wolnego czasu, takich jak: zajęcia sportowe, zabawy edukacyjne oparte na twórczym działaniu czy warsztaty kulinarne. Przygotowane wydarzenia to nie tylko możliwość nabycia nowych umiejętności i wzmocnienia kondycji zdrowotnej, ale także doskonała okazja do spotkania się z przyjaciółmi oraz wspólnej zabawy – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Półkolonie będą prowadzone od 29 stycznia do 9 lutego w 10 lubelskich szkołach podstawowych: SP 3, SP 14, SP 23, SP 27, SP 28, SP 29, SP 39, SP 52, SP 57 i SP 58. W tym roku skorzysta z nich 790 dzieci i młodzieży. W przygotowanej przez miejskie placówki ofercie znalazły się zajęcia integracyjno-sportowe, zajęcia plastyczne, muzyczne i techniczne, warsztaty kulinarne, zabawy edukacyjne i turnieje gier planszowych, a także zajęcia relaksacyjne na świeżym powietrzu. W ramach przygotowanych atrakcji zaplanowano także wycieczki do muzeum i teatru oraz wyjścia do kina, sali zabaw i parku trampolin oraz na pływalnię. Uczestniczki i uczestnicy wypoczynku będą mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań oraz poprawy sprawności fizycznej, nauczą się jak spędzać wolny czas w sposób twórczy i aktywny, a także rozwiną swoją wiedzę o prowadzeniu zdrowego stylu życia.
Zapisy na półkolonie prowadzone są bezpośrednio w szkołach. Poniżej znajduje się wykaz lubelskich placówek organizujących półkolonie zimowe.
Środki na organizację półkolonii pochodzą z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin na lata 2024-2026. W tym roku przeznaczono na ten cel 316 tys. zł.