Zmiana gruntów rolnych na budowlane, ochrona terenów zielonych, regulacje dla zabudowy jedno i wielorodzinnej oraz zmiany dla przedsiębiorców umożliwiające dalsze inwestycje w Specjalnej Strefie Ekonomicznej to niektóre z propozycji zawartych w projektach planów i zmian planów miejscowych, wyłożonych do wglądu publicznego. Trwają konsultacje społeczne wraz z dyskusją publiczną. Ten etap poprzedza uchwalenie planów zagospodarowania przestrzennego dla poszczególnych części Lublina. Miasto czeka na uwagi na piśmie do 5 lutego 2024 roku.
– Zapraszamy do udziału w debacie nad zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Zespół projektantów odpowie na wszystkie pytania i pozostaje do Państwa dyspozycji zarówno podczas dyskusji publicznych, jak i na miejscu, w siedzibie Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin przy ul. Wieniawskiej 14. Wszystkie z prezentowanych projektów uzyskały pozytywną oceną Miejskiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej, a proponowane rozwiązania posiadają wymagane uzgodnienia z organami i instytucjami – mówi Małgorzata Żurkowska, Główny Urbanista Miasta.
Projekt planu miejscowego w dzielnicach Wieniawa i Sławinek obejmuje tereny, gdzie inwestycje realizowane są na podstawie wydawanych decyzji WZ. Zapewnić ma ochronę terenów zielonych przed zabudową, realizując kierunki rozwojowe określone w Studium. Obszar opracowania dla rejonu ulic gen. J. Zajączka i Powstańców Śląskich obejmuje teren zabudowany w części osiedlem domów jednorodzinnych oraz enklawy zieleni z placem zabaw i boiskiem. Natomiast teren przy ul. J. Popiełuszki i K. Junoszy stanowi fragment istniejącego osiedla zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, gdzie znajduje się także przedszkole i wąwóz Modesta Sękowskiego. Ustalenia dla obu opracowań obejmują ochroną planistyczną najcenniejszy drzewostan, zabezpieczają ten teren przed przypadkową zabudową i uporządkowują tereny zieleni. Proponowane zapisy uwzględniają połączenie przyrodnicze z doliną rzeki Czechówki i wyznaczają ochronę planistyczną dla zieleni urządzonej towarzyszącej zabudowie jednorodzinnej lub wielorodzinnej, a służącej mieszkańcom całego osiedla. Projekt dotyczący dzielnicy Sławinek przewiduje tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, zieleni urządzonej, a także układ dróg i chodników. Z kolei przy ul. J. Popiełuszki i K. Junoszy w dzielnicy Wieniawa, w nawiązaniu do istniejącego zainwestowania, zaprojektowano tereny o funkcji: zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, usług edukacji, zieleni urządzonej oraz drogi i dojazdy.
Projekt dla rejonu ul. Zorza (dzielnica Głusk), zgodnie z postulatami właścicieli, dotyczy zmiany przeznaczenia z terenów rolnych na budowlane. Głównym celem planu było stworzenie pełnowartościowego osiedla z zabudową jednorodzinną, ale też z centrum usługowym i mieszkaniowo-usługowym skoncentrowanym w rejonie węzła przesiadkowego na skrzyżowaniu ul. Zorza z projektowaną drogą klasy głównej. Dopełnienie struktury stanowią wyznaczone tereny zielone: zieleni urządzonej i wysokiej, a także obszary zieleni izolacyjnej, w tym wskazane w pasach drogowych szpalery drzew. Zaprojektowane tereny zieleni urządzonej umożliwią mieszkańcom realizację potrzeb wypoczynkowo – rekreacyjnych. Będą mogły znaleźć się tu także nieuciążliwe urządzenia sportowo – rekreacyjne, jak: boiska do gier zespołowych, siłownie zewnętrzne, stoliki szachowe, czy ścieżki zdrowia. Zgodnie z projektem planu pojedyncze tereny usługowe i jednorodzinno - usługowe ze strefami szczególnej przestrzeni publicznej, zlokalizowane we wschodniej części opracowania, zapewnią mieszkańcom przygranicznej części obszaru bliski dostęp do podstawowych usług. Ustalenia dla terenów przeznaczonych do zabudowy dopuszczają realizację budynków niskich o wysokości do 12 metrów. W terenach usługowych i mieszkalno-usługowych nie może być prowadzona działalność usługowa uważana za uciążliwą. W projekcie uwzględniono główne powiązania pieszo-rowerowe z terenami przyległymi.
Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów w dzielnicach Głusk i Abramowice prezentowany jest po raz trzeci. Wnioski składane do projektu planu w ramach dwóch wcześniejszych konsultacji społecznych w większości dotyczyły uporządkowania obsługi komunikacyjnej oraz umożliwienia podziału i przekształcenia działek rolnych na budowlane - pod realizację zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i/lub usługowej. Najistotniejszym elementem przyrodniczym obszaru opracowania jest dolina rzeki Czerniejówki, która stanowi ważną część Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych. Dla ochrony doliny rzeki projekt dokumentu wyznacza tereny zieleni nadrzecznej. Rezerwuje też tereny pod ogólnodostępną zieleń urządzoną i strefy szczególnych przestrzeni publicznych. Zabytki występujące w granicach opracowania, w ramach dawnego miasteczka Głusk, zgodnie z projektem również objęte zostaną dodatkową ochroną planistyczną. Dodatkowo projekt planu wyznacza i sankcjonuje tereny cmentarza parafialnego z jego zabytkową częścią oraz wprowadza zasady zagospodarowania i funkcjonowania obiektów produkcyjnych, składów i magazynów położonych w południowej części obszaru opracowania, w rejonie ulicy Strojnowskiego.
Projekt planu dla rejonu ul. Zadębie (dzielnica Hajdów-Zadębie) zmienia grunty rolne na tereny budowlane i podobnie jak projekt dla dzielnicy Głusk, powstał w odpowiedzi na wnioski właścicieli w tej sprawie. Ustala teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej pod realizację niskich budynków - do 11,5 metrów wysokości w miejscu dotychczasowych terenów rolnych bez prawa do zabudowy i gruntów przeznaczonych pod realizację zabudowy podmiejskiej.
Zmiana planu miejscowego dla rejonu ul. Rataja, opracowana na wniosek Rady Dzielnicy Felin, dotyczy korekty nieprzekraczalnych linii zabudowy oraz wskaźników zagospodarowania dla terenu zabudowy jednorodzinnej i usług. Zgodnie z prezentowaną propozycją planu domy jednorodzinne będą mogły mieć maksymalnie 7 metrów wysokości, a budynki związane z usługami lub produkcją, znajdujące się nieopodal linii kolejowych, do 8 metrów wysokości. Projekt uaktualnia również granice pasa drogowego ulicy Rataja.
Po wnioskach przedsiębiorców zmienią się również plany miejscowe dla Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zamiast parkingów zaplanowanych u zbiegu ul. A. Grygowej i z ul. Metalurgiczną nowy projekt mpzp przewiduje tereny produkcyjne z zastosowaniem takich samych wskaźników i zasad kształtowania zabudowy, jak na działkach sąsiednich. Dopuszczona maksymalna wysokość zabudowy wynosi 18 metrów, przy czym może być zwiększona do 20 metrów, gdy uzasadnia to technologia produkcji. Takie same parametry zabudowy, czyli 18 metrów wysokości (z dopuszczeniem 20 metrów w uzasadnionych technologią produkcji przypadkach) ustala projekt zmiany miejscowego plany zagospodarowania dla terenów po północnej stronie al. Witosa. Niższą zabudowę dla budynków do 10 metrów wysokości (z dopuszczeniem 12 metrów wysokości w przypadkach uzasadnionych technologią produkcji) ustala projekt planu dla terenów przewidzianych pod usługi lub produkcję w rejonie ul. W. Hessa.
Terminy dyskusji publicznych:
- rejon ul. gen. J. Zajączka i Powstańców Śląskich oraz J. Popiełuszki i K. Junoszy - 3 stycznia (środa) o godz. 14.00 w Ratuszu, sala nr 2,
- rejon ul. Zorza - 4 stycznia (czwartek) o godz. 14.00 w Ratuszu, sala nr 2,
- rejon Głusk-Abramowice - 10 stycznia (środa) o godz. 14.00 w Ratuszu, sala nr 2,
- rejon ul. Zadębie, ul. Rataja. rejon ul. A. Grygowej i Metalurgicznej, al. Witosa i ul. W. Hessa - 11 stycznia (czwartek) o godz. 14.00 w Ratuszu, sala nr 2.
Wyłożenie do wglądu publicznego projektów zmian miejscowych planów zagospodarowanie przestrzennego trwają do 18 stycznia. Uwagi można przesyłać pocztą tradycyjną na adres: pl. Króla Władysława Łokietka 1, 20-109 Lublin, drogą elektroniczną: , za pośrednictwem skrzynki ePUAP lub przy pomocy e-usługi, korzystając z portalu partycypacyjnego decyduje.lublin.eu.