Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na regularne treningi na siłowni. Obowiązki rodzinne, zawodowe lub problemy z odległością od sali ćwiczeń potrafią wpłynąć nie tylko na motywację, ale też stanowić ogromny problem organizacyjny. Czy w takim przypadku da się stworzyć praktyczną przestrzeń do ćwiczeń w domu? Okazuje się, że owszem. Co ważne, wcale nie trzeba rezygnować z ulubionych form aktywności. Oto szczegóły.
Czy trening na siłowni jest lepszy niż w domu?
Profesjonalna i dobrze wyposażona siłownia ma wiele zalet. Można wybrać maszyny zgodnie z aktualnymi potrzebami, udziela się duch wspólnej walki o wymarzone sylwetki, a sama atmosfera miejsca bywa bardzo relaksująca. Ponadto oferta ćwiczeń dodatkowych (np. zajęcia z pilatesu czy joga), a także opieka profesjonalisty to świetne wsparcie w codziennych zmaganiach. Mimo to domowa siłownia może być równie praktyczna, a co najważniejsze – spełni potrzeby nawet najbardziej wymagających osób.
Trening w domu niczym na siłowni – tych sprzętów nie może zabraknąć
Wśród sprzętów osoby, która chce ćwiczyć regularnie, nie może zabraknąć przedmiotów, takich jak:
- ławka do ćwiczeń – umożliwi trenującej osobie wykonanie ćwiczeń niemal na wszystkie partie ciała. Do tego łatwo ją regulować, przez co poziom nachylenia i wysokość mogą zostać dopasowane do potrzeb każdego domownika. W zależności od modelu i producenta, ławki mogą posiadać elementy dodatkowe, np. dźwignię do skutecznych ćwiczeń nóg, specjalne miejsce na hantle czy modlitewnik do treningu mięśni ramion.
- atlas treningowy – to kolejne, nieco większe urządzenie do ćwiczeń siłowych i kondycyjnych. Maszyna skupia się na treningu mięśni klatki piersiowej, pleców, nóg, ramion oraz brzucha. Atlas treningowy jest jedną z najskuteczniejszych opcji, ponieważ umożliwia wykonanie treningu na masę, siłę oraz rzeźbę.
- drążek treningowy – to świetny dodatek, ponieważ zajmuje niewiele miejsca, a serie na nim można wykonać szybko i sprawnie (np. podczas krótkiej przerwy między obowiązkami). Jego szczególne zalety to wsparcie rzeźbienia mięśni pleców i rozbudowy mięśni ramion, a także pomoc we wzmacnianiu brzucha, stymulacji mięśni pośladkowych oraz aktywizacji mięśni klatki piersiowej.
Jak znaleźć złoty środek między ćwiczeniami w domu, a na siłowni?
Mając ochotę, by spędzić czas z nowymi ludźmi, poczuć atmosferę siłowni, a także poćwiczyć na sprzętach, które nie mieszczą się w domu (np. bieżni), warto wypracować sobie konkretną rutynę. Polecanym rozwiązaniem jest metoda 3-1 lub 2-1, a więc 3 lub 2 wyjścia na siłownie na jeden trening w domu – lub odwrotnie. Wiele zależy tu od celów sylwetkowych, jakie sobie wyznaczono oraz sprzętów potrzebnych do ich uzyskania. Jeśli rezultatem ma być np. utrata wagi, wysiłkowe treningi z całą pewnością można wykonywać w domu (np. z programami treningowymi online).
W domu można zaplanować wydajny trening nawet bez wielu sprzętów. Choć ławka do ćwiczeń oraz atlas i drążek treningowy z pewnością pomogą utrzymać motywację i osiągać rezultaty, warto podejść do inwestycji w sprzęty w sposób indywidualny: dokładnie zastanowić się nad celami i w razie wątpliwości skonsultować je ze sprzedawcą w profesjonalnym sklepie.
Gdzie kupić dobrej jakości sprzęt sportowy?
Skoro o profesjonalistach mowa, osoby zainteresowane sprzętem sportowym powinny pamiętać, że tylko wybór zaufanego sprzedawcy gwarantuje im okres gwarancji, fachową obsługę (z możliwością dowiedzenia się, czy dany sprzęt odpowiada potrzebom i celom sylwetkowym), a także bezpieczeństwo, tak ważne podczas wykonywania wszelkich treningów. Dobrze, jeśli sklep oferuje szeroki asortyment, współpracuje z wieloma markami i zbiera w sieci pozytywne opinie. To często wystarczy, by mieć pewność, że miejsce jest zaufane i warte inwestycji w jego ofertę.