UM Lublin: Podsumowujemy Szkolne Budżety Obywatelskie

2 min czytania

Blisko 50 zaangażowanych szkół , 200 tys. zł rozdysponowanych na młodzieżowe pomysły oraz kilkadziesiąt zrealizowanych projektów to efekty 3 dotychczasowych edycji Szkolnych Budżetów Obywatelskich. Inicjatywa powstała w ramach działań podejmowanych w związku z realizacją tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Szkolne Budżety Obywatelskie to jedna z najważniejszych inicjatyw podjętych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, która zaowocowała wieloma wspaniałymi przedsięwzięciami zrealizowanymi w lubelskich placówkach. To wyjątkowe narzędzie, które wyzwala aktywność młodych osób, dając im możliwość decydowania o projektach oraz poczucie odpowiedzialności za ich przebieg. SBO to także doskonały sposób nauki demokracji w praktyce czy zarządzania finansami. Trzy dotychczasowe edycje pokazały duże zaangażowanie całych społeczności szkolnych w realizację wypracowanych projektów. Cieszę się, że inicjatywa cieszy się tak dużym zainteresowaniem młodych mieszkanek i mieszkańców Lublina mówiBeata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Szkolne Budżety Obywatelskie to konkurs umożliwiający dofinansowanie projektów tworzonych przez młodzież lubelskich placówek oświatowych. Każda ze zwycięskich szkół otrzymuje po4 tys. zł oraz wsparcie organizacyjne i merytoryczne w przeprowadzeniu na swoim terenie Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Pierwsza edycja SBO wystartowaław 2021 roku. Do udziału zakwalifikowało się 10 placówek, w których zrealizowano 26 zwycięskich projektów. W kolejnym roku szkolnym do procesu przystąpiło 20 jednostek oświatowych z Lublina, a do realizacji wybrano 37 projektów. W bieżącej edycji również uczestniczy 20 szkół, które będą realizować projekty podczas trwającego roku szkolnego. Zgłaszane przez młodzież pomysły dotyczą zazwyczaj zmiany przestrzeni szkolnej w bardziej kolorowe i przyjazne miejsca do nauki, relaksu i spędzania czasu wolnego. Wśród zrealizowanych do tej pory przedsięwzięć znalazły się m.in.: zakup stołu do gry w piłkarzyki, zakup cymbergaja na szkolne patio, ustawienie ławek w zielonym zakątku przy szkole, urządzenie strefy wypoczynku oraz montaż różowych skrzyneczek.

Działania dzieci i młodzieży Lublina na rzecz lokalnej społeczności, o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, sportowym, czy społecznym wspierane są przez Miasto od 2019 roku. Wtedy, w trybie otwartego konkursu ofert na działalność wspomagającą rozwój wspólnot i społeczności lokalnych zlecono Fundacji Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży Teatrikon” realizację zadania pt. Młodzieżowy Budżet Obywatelski”. Kolejna edycja budżetu obywatelskiego dla młodych mieszkanek i mieszkańców Lublina zmieniła swoją formułę skupiając się na placówkach oświatowych i przeobrażając w Szkolne Budżety Obywatelskie.

Trzecia edycja SBO odbywa się w ramach Konkursu Rozwój samorządności uczniowskiej w Lublinie: Szkolne Budżety Obywatelskie trzecia edycja” realizowanego jako element inicjatywy bilateralnej Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności”, która jest finansowana ze środków Funduszy EOG oraz Funduszy Norweskich.

Urząd Miasta Lublin, lublin.eu/, lublin.eu/mieszkancy/partycypacja/szkolny-budzet-obywatelski/aktualnosci-/podsumowujemy-szkolne-budzety-obywatelskie,53,4942,1.html

Autor: krystian