Miasto zaprasza organizacje pozarządowe do udziału w otwartym konkursie ofert na realizację usługi asystenta osoby z niepełnosprawnościami w 2024 r. To pierwsza część pomocy dla najbardziej potrzebujących mieszkanek i mieszkańców Lublina, zapewniająca wsparcie w terminie od stycznia do marca przyszłego roku.
– Aktywność oraz samodzielność mieszkanek i mieszkańców z niepełnosprawnościami to jeden z najważniejszych celów polityki społecznej Lublina. Dlatego w przyszłym roku Miasto będzie kontynuować usługę asystenta osobistego. Pomoc ta pozwala na wzrost niezależności i ułatwia funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami w codziennym życiu. Pozyskaliśmy kolejne środki z Funduszu Solidarnościowego na zapewnienie tej formy wsparcia w 2024 roku. Czekamy na dopełnienie formalności i podpisanie umowy. Aby zapewnić ciągłość usług, od stycznia do marca przyszłego roku Miasto będzie finansować to zadanie ze środków własnych. W tym celu zabezpieczyliśmy w miejskim budżecie 300 tysięcy złotych – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Usługa asystenta osobistego jest skierowana do najbardziej potrzebujących mieszkanek i mieszkańców Lublina, posiadających znaczny stopień niepełnosprawności. Wsparcie realizowane jest przez 7 dni w tygodniu, w godzinach 7.00-22.00 i polega w szczególności na pomocy w wykonywaniu czynności dnia codziennego, wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez niego miejsca, załatwianiu spraw urzędowych, korzystaniu z oferty kulturalnej (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, czy wystawy). Pierwsza część programu, finansowana w całości z budżetu Miasta, zabezpieczy w okresie od stycznia do marca 2024 r. 7 tys. godzin usług, z których będzie mogło skorzystać minimum 120 osób. Podmioty zainteresowane realizacją zadania mogą składać oferty do 14 grudnia za pośrednictwem generatora ofert Witkac.pl, zgodnie z zasadami konkursu.
Na kontynuację tej formy wsparcia Miasto pozyskało także blisko 3 mln zł z Funduszu Solidarnościowego w ramach Programu Rządowego „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2024”. Środki te pozwolą na świadczenie ponad 55 tys. godzin usług. Informacje o zasadach i naborze wniosków na realizację usługi ze środków Funduszu Solidarnościowego podane zostaną w późniejszym terminie. Zainteresowani mieszkańcy i mieszkanki Lublina będą mogli skorzystać z usługi asystenta osobistego bezpłatnie. Wnioski na nabór osób do Programu będzie przyjmować organizacja wyłoniona w konkursie ofert. W bieżącym roku z tej formy pomocy skorzystało blisko 360 osób, w tym ponad 80 w ramach środków miejskich oraz około 280 dzięki wsparciu z Funduszu Solidarnościowego.