Co roku z przyczyn kardiologicznych umiera około 178 tyś. Polaków. Niewłaściwe odżywianie, siedzący tryb życia, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu oraz stres mają bezpośredni wpływ na zdrowie naszego serca. Światowy Dzień Serca to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na to, jak styl życia wpływa na rozwój chorób układu krążenia.
W ramach Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (ChUK) oferowana jest możliwość regularnych badań dostępnych w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Badania te są kluczowe do wykrycia problemów z sercem na wczesnym etapie i mogą pozytywnie wpłynąć na długoterminowe zdrowie.
Ale profilaktyka to nie tylko badania. Zdrowe żywienie, regularna aktywność fizyczna, rezygnacja z palenia tytoniu i ograniczenie spożycia alkoholu to podstawowe kroki, które każdy może podjąć, aby chronić serce.
Warto także pamiętać o redukcji stresu i pielęgnowaniu zdrowych nawyków. Serce zasługuje na to, aby o nie dbać ponieważ to ono warunkuje dobrostan psychiczny i fizyczny.
Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnego portalu dietetycznego DIETY.NFZ.GOV.PL, który oferuje wsparcie w kwestiach związanych ze zdrowym żywieniem.
Dostępne plany żywieniowe oparte są na zasadach diety DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia).
Zachęcamy wszystkich do regularnych badań profilaktycznych i podejmowania świadomych decyzji dotyczących stylu życia. Dbanie o serce to inwestycja w przyszłość naszego zdrowia i dobrej jakości życia.
Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na:
- kanale YouTube Akademia NFZ
- Facebooku Akademia NFZ
- oraz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia