W najbliższy weekend w Lublinie odbędzie V ogólnopolski Kongres Archiwów Społecznych organizowany przez Centrum Archiwistyki Społecznej. Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest historii mówionej – zapisywaniu rozmów i indywidualnych ludzkich losów, w których odbijają się zarówno ważne wydarzenia historyczne, jak i nie mniej ciekawa codzienność.
W programie Kongresu zaplanowano spotkania, warsztaty i prezentacje w trakcie, których poruszone zostaną m.in. tematy: przeprowadzania wywiadów, sztuki rozmowy, etycznych i emocjonalnych wyzwań spotkania z osobą, która dzieli się własnymi, nierzadko intymnymi opowieściami o przeszłości, a także historii mówionej, jako inspiracji dla projektów artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych. Uczestnicy Kongresu będą mieli okazję zapoznać się z działalnością archiwów społecznych, które specjalizują się w nagrywaniu i gromadzeniu relacji mówionych: tworzącego się właśnie Ukraińskiego Archiwum Społecznego Historii Mówionej, Białostockiego Ośrodka Kultury – Centrum Ludwika Zamenhofa, Fundacji Animacja – Praga Gada, Fundacji Ośrodka KARTA, Fundacji Kultury Wizualnej Chmura oraz Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. W ramach wydarzenia zaplanowano również prezentację projektów artystycznych i kulturalnych bazujących na historii mówionej.
Wydarzenie rozpocznie się w piątek (29 września) i potrwa do niedzieli (1 października). Odbywa się w formie hybrydowej – stacjonarnie w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS (ul. Głęboka 45) oraz w formule on-line. Więcej informacji, w tym szczegółowy program Kongresu znajduje się na stronie www.kongres.cas.org.pl.