Starosta Lubelski Zdzisław Antoń, któremu przypadło pierwsze czytanie fragmentu powieści przywitał zaproszonych gości ale przede wszystkim zwrócił się do liczne zebranej młodzieży szkolnej podkreślając, że w czasach mediów społecznościowych czytanie schodzi na dalszy plan, ale zawsze warto pamiętać o nieocenionej roli książki.
Na początek piękne opisy przyrody oraz głównej rzeki Grodzieńszczyzny Niemna odczytali Wicestarosta Lubelski Andrzej Chrząstowski, Anna Zielińska Dyrektor Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Marta Janeczko Skarbnik Powiatu.
Wydarzenia, które działy się pomiędzy dworem a zaściankiem przedstawili Pan Jacek Figarski dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Pani Elżbieta Denejko dyrektor Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Kuratorium Oświaty, Pani Anna Matraszek–Furtak z-ca dyrektora Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych, Magdalena Filipek–Sobczak – radna Sejmiku Województwa i Renata Bielecka dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie.
W utworze „Nad Niemnem” występowali przedstawiciele wszystkich warstw społeczeństwa szlacheckiego od arystokracji do zaścianka, różniło ich przede wszystkim podejście do spraw narodowych oraz majątkowych te i inne zawiłości w czytanych fragmentach przedstawili Pani Renata Filipiak z-ca Dyrektora MBP w Lublinie oraz Radni Powiatu Lubelskiego: Zofia Sieńko, Anna Pawlas i Krzysztof Chmielik.
Wśród czytających gości byli również dyrektorzy Szkół oraz placówek prowadzonych przez Powiat Lubelski.
W trakcie imprezy odbył się konkurs online poświęcony „Nad Niemnem”, którego laureatami zostali uczniowie z Zespołu Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach.
Na zakończenie gospodarze wydarzenia podziękowali wszystkim czytającym za przyjęcie zaproszenia i zaangażowanie w Narodowe Czytanie, następnie wręczyli nagrody zwycięzcom konkursu, a czytającym egzemplarz książki „Nad Niemnem” ufundowanej przez MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie.
Zapraszamy na następną edycje Narodowego Czytania.