Krytyczne myślenie w dzisiejszym spolaryzowanym, dynamicznym świecie zalewanym przez fake newsy to szczególnie ważna umiejętność. Potrzebują jej zarówno dzieci, jak i dorośli. Czy jesteśmy w stanie uczyć się od siebie wzajemnie? Przekonacie się o tym podczas Kongresu Uczysz Się Dziecka, nowego, ogólnopolskiego wydarzenia poświęconego edukacji.

W dniach 8-10 września odbędzie Kongres Uczysz Się Od Dziecka, organizowany przez Program PROJEKTOR i Akademię Krytycznego Myślenia. To świeże na polskiej scenie edukacyjnej wydarzenie, łączące synergię edukatorów(ek), studentów(ek) oraz nauczycieli(ek). Kongres ten, jako pierwszy pokaże, jak wiele dorośli mogą czerpać od młodego pokolenia, a szczególnie od dzieci. Chcemy w pełni wykorzystać potencjał, jaki dają nam nowe technologie, dlatego Kongres łączy w sobie tradycyjne formy z interaktywnymi lekcjami i warsztatami online. Wszyscy chętni, będą mogli dołączyć do wydarzenia poprzez transmisję na żywo, realizowaną na platformach YouTube i Facebook.
Więcej informacji i zapisy na stronie.

Program wydarzenia:

8 września (piątek)

Sesja I: Lekcje z projektora: O krytycznym myśleniu z dziećmi (transmisja online)
To spotkania online z ekspertami_kami Programu PROJEKTOR, które możesz pokazać w klasie wyświetlając lekcję prowadzoną na żywo! Lekcje skierowane są do dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych. Lekcje mają formę transmisji na YouTube. Link do zajęć zostanie przesłany mailem po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.

  • 10:00-10:30 Krytyczne myślenie a dobrostan (dr Barbara Ostrowska)
  • 11:00-11:30 Krytyczne myślenie a sztuczna inteligencja (dr Grzegorz D. Stunża)
  • 12:00-12:30 Krytyczne myślenie a działalność społeczna (Agnieszka Jankowiak-Maik (“Babka od histy”)

Sesja II: Panel dyskusyjny: Krytycznego myślenia uczysz się od dziecka (stacjonarnie + transmisja online)
Jak wspierać młodych ludzi w uczeniu się krytycznego myślenia? Czego dorośli mogą uczyć się od dzieci? Te pytania i wiele innych zadamy sobie podczas panelu dyskusyjnego z udziałem osób zajmujących się edukacją.

  • 13:30-15:00 Krytycznego myślenia uczysz się od dziecka.

Sesja III: Warsztaty: Jak uczyć krytycznego myślenia? (stacjonarnie + transmisja online)
Przygotowaliśmy 5 warsztatów (do wyboru) prowadzonych przez naszych ekspertów_ki. Warsztaty są dedykowane wszystkim osobom zainteresowanym edukacją i rozwojem kompetencji 4K, w szczególności nauczycielom i nauczycielkom. Warsztaty odbywają się równolegle w salach konferencyjnych przy ul. Spokojnej 2 w Lublinie, a wybrane w przestrzeni online na platformie Zoom.

  • 16:30-18:00 Jak uczyć krytycznego myślenia z wykorzystaniem metod coachingowych (Marta Młyńska)
  • 16:30-18:00 Jak uczyć krytycznego myślenia z wykorzystaniem metod mentoringowych (Łukasz Szeliga)
  • 16:30-18:00 Jak uczyć krytycznego myślenia z wykorzystaniem metod tutoringowych (Anna Konarzewska)
  • 16:30-18:00 Jak uczyć krytycznego myślenia w naukach przyrodniczych? (ONLINE, Joanna Gadomska)
  • 16:30-18:00 Jak uczyć krytycznego myślenia w naukach humanistycznych? (ONLINE, Ewa Drobek)

9 września (sobota)

Spotkanie stacjonarne dla uczestniczek i uczestników w Lublinie. Poznawanie młodzieżowej odsłony miasta, spotkanie z aktywistami i organizacjami pozarządowymi, integracja, konsultacje z ekspertami oraz Forum Ambasadorów Programu PROJEKTOR.
(Wydarzenia zamknięte)

10 września (niedziela)

Badanie fokusowe środowiska studenckiego.
(Wydarzenie zamknięte)
Zapisy na warsztaty online odbywające się 8 września trwają na stronie.

 

  • Wydarzenie jest objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Lublin. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Europejska Stolica Młodzieży Lublin 2023.
  • Patronat merytoryczny nad wydarzeniem sprawują: SOS dla edukacji, Szkoła Edukacji, Uczelnia Korczaka.
  • Partnerami są Program Równać Szanse, Fundacja Perspektywy, Fundacja Dobra Sieć, Fundacja Uniwersytet Dzieci.
  • Patroni medialni to: Polskie Radio Lublin; Akademickie Radio Centrum; dlaStudenta.pl; Radio Dla Ciebie; Głos Nauczycielski; Głos Pedagogiczny; Cogito; Ja, Nauczyciel; Filozofuj! 
  • Wydarzenie jest współorganizowane przez Program PROJEKTOR i projekt "Świat i MY(ślimy krytycznie)". PROJEKTOR jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości. Projekt "Świat i MY(ślimy krytycznie)" realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.