Pod hasłem Re:union Lublin stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W konkursowej aplikacji zaprezentowany zostanie twórczy potencjał miasta, a w jej tworzeniu cenne będzie doświadczenie zbierane w trakcie realizowanego programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Do wspólnej pracy nad opracowaniem kandydatury Lublina zaproszeni są mieszkańcy i mieszkanki miasta oraz regionu.

Lublin realizując program Europejskiej Stolicy Młodzieży pokazuje, że jest miastem otwartym, przyjaznym oraz odpowiadającym na wyzwania zmieniających się czasów. Podejmując przyszłe działania, staramy się uwzględniać potrzeby kolejnych pokoleń i angażować młodzież we współdecydowanie i budowanie miasta naszych wspólnych marzeń. Europejska Stolica Młodzieży uwolniła ogromny potencjał kreatywny drzemiący w młodych. Zależy nam na udziale wszystkich mieszkańców i mieszkanek w procesie tworzenia programu Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029. Wypracowana razem koncepcja powinna mieć charakter strategiczny i wieloletni, bo tylko taka daje nam szansę na wygraną, niezależnie od ostatecznego wyniku konkursu – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W maju br. w jednomyślnym głosowaniu Radni Rady Miasta Lublin wyrazili zgodę na kandydowanie Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Kolejnym etapem jest przygotowanie aplikacji. W proces tworzenia wniosku Lublina do konkursu włączyć się mogą mieszkańcy i mieszkanki miasta oraz regionu, artyści, animatorzy, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, instytucje kultury czy firmy z sektora kreatywnego.

– Kandydowanie do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury pozwala na usystematyzowanie myślenia o mieście i jego kulturze oraz na zdiagnozowanie problemów i wyzwań, z którymi aktualnie się mierzymy. W aplikacji konkursowej odwołujemy się do idei Unii Lubelskiej i pamięci o wielonarodowej Rzeczypospolitej, jednak perspektywa historyczna jest dla nas jedynie punktem wyjścia. Zachęca do pytań o nową wspólnotowość, świadomość odrębności i unikalności, przy jednoczesnym działaniu w idei synergii i współpracy, czyli wartościach kluczowych w Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Chcemy wykorzystać zaangażowanie i aktywność młodych ludzi, ich doświadczenie zdobyte w realizacji projektów i inicjatyw młodzieżowych
w ubieganiu się o kolejny prestiżowy tytuł dla miasta – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Do zgłaszania projektów i pomysłów przygotowany został specjalny formularz. Obecnie wystarczające jest przedstawienie szkiców i zarysów, które zostaną uszczegółowione na późniejszym etapie prac. Zgłoszenie koncepcji możliwe jest do 7 lipca. W Centrum Kultury w Lublinie, przy ul. Peowiaków 12, działa punkt konsultacyjny „Strefa informacyjna”. Tu każdy może dowiedzieć się więcej na temat aplikowania Lublina do Europejskiej Stolicy Kultury 2029, zgłosić swoje uwagi, sugestie i propozycje. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-17.00 do 7 lipca.

– Dziś zapraszamy na otwarcie oficjalnej strony internetowej dedykowanej kandydaturze Lublina o tytuł ESK 2029. Znajduje się na niej „Przewodnik Re:union Lublin”, czyli najważniejsze informacje, które pomogą każdemu zgłosić projekt do konkursu. Hasło przewodnie: Re:union jest jedynie pretekstem do rewizji pojęcia unii, namysłu nad stanem obecnym i projektem na przyszłość. Jest próbą reintegracji w czasach po pandemii, wojny w Ukrainie, kryzysu na wielu polach – mówił Rafał Koziński, Dyrektor Centrum Kultury w Lublinie.

O tym, któremu miastu przypadnie tytuł, zdecyduje jury w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zainteresowane samorządy swoje aplikacje mogą zgłaszać do 15 września. Według medialnych doniesień swoje starania zapowiedziały m.in.: Katowice, Kielce, Bielsko-Biała, Toruń, Rzeszów czy Kołobrzeg. Lublin walczył o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wtedy znalazł się w finałowej fazie konkursu.

– O sukcesie i efektach przyznania tytułu ESK Wrocławowi mówią same liczby: 2 tys. wydarzeń, 5 mln uczestników, ponad 100 prezentacji miasta za granicą, akredytowani dziennikarze z 28 krajów, 200 tys. publikacji o mieście. Ekwiwalent reklamowy szacujemy na 150 mln zł – mówi Krzysztof Maj, Dyrektor generalny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

– Kowno miało zaszczyt posiadania tytuł ESK w 2022 roku. W myśl ogłoszonej dziś tutaj Re:unii chcemy, aby Lublin stał się tą stolicą w 2029 roku. Chcemy pomóc w realizacji pomysłów, programu, służymy swoim doświadczeniem. Łączy nas z Polakami historyczna wspólnotowość, podkreślana przez zawierane unie, zawsze byliśmy i jesteśmy Europejczykami – mówi Ana Kočegarova Maj, Dyrektor programowa Europejskiej Stolicy Kultury Kowno 2022.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przechodni, wybrane polskie miasto otrzyma go w roku 2029. Wybór zwycięskiego miasta następuje na pięć lat przed rokiem obchodów, po czym następuje wieloletni proces przygotowań.

Harmonogram konkursu:

  • do 7 lipca 2023 – termin składania projektów i pomysłów przez formularz;
  • do 15 lipca 2023 – zespołowa analiza i konsultacje projektów;
  • 15 września 2023 – pierwszy etap konkursu, przedstawienie Komisji wstępnych aplikacji;
  • jesień 2023 – oczekiwanie na decyzję o przejściu do kolejnego etapu konkursu ESK 2029;
  • wiosna 2024 – drugi etap konkursu, przedstawienie docelowej aplikacji z ramowym programem na rok obchodów 2029;
  • lata 2024-2028 – czteroletnie przygotowania do obchodów ESK w 2029;
  • 2029 – rok obchodów Europejskiej Stolicy Kultury.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu w języku polskim i angielskim znajdują się na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczegóły dotyczące kandydatury Lublina o tytuł ESK 2029 znajdują się na oficjalnej stronie internetowej lublin2029.pl.