Studencka Wiosna Teatralna to ogólnopolski festiwal teatrów studenckich, który cyklicznie odbywa się w ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie. Wydarzenie to ma wieloletnią tradycję – już w latach 1966-1974 w murach Instytucji pasjonaci teatru mogli uczestniczyć w tym wyjątkowym projekcie. Rok temu, po 48 latach przerwy, festiwal został wznowiony pod hasłem „BUDOWAĆ MOSTY”, nawiązującego do połączenia przeszłości z teraźniejszością. Dzięki powrotowi do korzeni, historyczna inicjatywa dostała nowe życie – w tym roku odbędzie się kolejna edycja festiwalu.
Studencka Wiosna Teatralna 2023 odbędzie się w dniach 25-27.05.2023 r. w Chatce Żaka. Organizatorzy zapraszają do zgłaszania swoich spektakli i wzięcia udziału w tym kultowym wydarzeniu!
– Zeszłoroczna edycja Studenckiej Wiosny Teatralnej była wydarzeniem szczególnym, ponieważ po prawie 50 latach reaktywowaliśmy ten wyjątkowy festiwal. Chatka Żaka ponownie stała się bijącym sercem teatru studenckiego. Młodzi ludzie z całej Polski stworzyli w naszych murach niepowtarzalną atmosferę, wykazując się kreatywnością, artyzmem i przede wszystkim – szczerą pasją do teatru. Bardzo ważne jest, aby wciąż podtrzymywać tradycję festiwalu! Jestem pewna, że tegoroczna odsłona Studenckiej Wiosny Teatralnej będzie równie niezwykła – serdecznie zachęcam wszystkich młodych artystów do zgłoszenia się i spróbowania swoich sił na deskach scen Chatki Żaka! – zaprasza Izabela Pastuszko, Dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie.
Zgłoszenia można wysyłać do 16 kwietnia. Wszystkie amatorskie grupy teatralne będą miały możliwość zaprezentowania się na deskach scen Chatki Żaka, zdobycia nagrody pieniężnej i zawalczenia o nagrodę Grand Prix!
Jak aplikować?
- Wypełnij formularz zgłoszeniowy (dostępny tutaj) najpóźniej 16 kwietnia 2023 r. Pamiętaj, żeby dołączyć do niego skany oświadczeń oraz deklaracji (dostępne na stronie Chatki Żaka).
- Czekaj na odpowiedź. Informacje o zespołach/osobach zakwalifikowanych zostaną ogłoszone do 10 dni po zamknięciu naboru.
Więcej informacji:
Próby
Inspiracją dla tegorocznej edycji SWT są "PRÓBY" – jest to jednocześnie motyw przewodni, jak i hasło tegorocznej odsłony Festiwalu. Szerokie spektrum semantyczne tego terminu otwiera drogę do wielości skojarzeń i pozostawia dużą swobodę interpretacyjną. Zaczynając od tych najbliższych, próby przywołują na myśl próby teatralne – przygotowywanie spektaklu, aranżację przestrzeni i ćwiczenie ról. Ale ów motyw przewodni można rozumieć na wiele innych sposobów – jako poszukiwania najlepszych środków artystycznego wyrazu, odpowiedniej formy, tematu, czy idei. Może to być również proces, coś niedokończonego, ciągła zmiana, dynamika. Wreszcie sama młodość jest czasem nieustannych prób – badaniem gruntu, sprawdzaniem granic, odkrywaniem talentów, szukaniem możliwości, weryfikacją relacji. Rysując tak szeroki horyzont znaczeń otwieramy nowe możliwości. Młodzi artyści mierząc się z bogatą tradycją teatru studenckiego, podejmują bowiem pewne wyzwanie, co również współgra z hasłem przewodnim rozumianym jako zmagania.
– W tym roku ponownie powracamy do niezwykłej tradycji, jaką jest Studencka Wiosna Teatralna. Rok temu udowodniliśmy, że takie kulturalne inicjatywy są niezwykle ważnym elementem dla kreatywnego rozwoju młodych ludzi. Cieszę się, że to właśnie w Lublinie studenci z całej Polski odnajdują miejsce przyjazne artystycznej ekspresji. Tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się niezwykle obiecująco, dlatego z ogromną przyjemnością chciałbym zachęcić Państwa do wzięcia udziału w tym szczególnym wydarzeniu. – mówi prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Rektor UMCS.
Rok temu, podczas Festiwalu w Chatce Żaka wystąpiło 8, wybranych przez jury, grup teatralnych prezentujących różnorodny repertuar – mieliśmy okazję obejrzeć występy takich grup jak: Teatr Politechniki Warszawskiej, BARTER z Chatki Żaka, Teatr ITP, Teatr Chwila, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Teatr Imperialny z Chatki Żaka, Martyna Strychalska (Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury) oraz Teatr Inaczej. Festiwal stwarza atmosferę, gdzie artystyczna ekspresja, a także wymiana myśli, doświadczeń i spostrzeżeń znajdują przyjazną przestrzeń, w której mogą się swobodnie urzeczywistniać. Podobnie jak w zeszłym roku, podczas tegorocznej odsłony Studenckiej Wiosny Teatralnej odbędą się liczne warsztaty teatralne, interesujące dyskusje oraz spotkania. Trzy dni teatralnych zmagań zwieńczy zaś spektakl mistrzowski oraz ogłoszenie przez jury konkursu zwycięzców tegorocznej edycji Festiwalu.