Jakie są formy własności nieruchomości?
W polskim prawie wyróżnia się cztery główne formy własności nieruchomości (prawa do użytkowania lokalu):
- własność odrębna,
- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
- lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu,
- możliwość korzystania z lokalu komunalnego.
Poniżej pokrótce opisujemy, co warto wiedzieć na temat każdej z nich.
Czym jest mieszkanie własnościowe?
Mieszkanie własnościowe to lokal, który stanowi odrębną własność (od gruntu oraz budynku). Forma ta jest zdecydowanie najbardziej korzystna dla właściciela, ponieważ wtedy przysługuje mu pełnia praw. Lokal posiada własną księgę wieczystą i może zostać w każdej chwili sprzedany, wynajęty czy oddany w bezpłatne użytkowanie. Do tego pod jego zastaw można wziąć kredyt hipoteczny lub pożyczkę. Dość łatwo da się zmienić też jego sposób użytkowania, np. rejestrując w nim firmę. Prawo do takiej nieruchomości jest dziedziczone.
Na czym polega spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu?
Przy spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego faktycznym właścicielem jest spółdzielnia mieszkaniowa, która daje ograniczone uprawnienia do użytkowania oraz rozporządzania nieruchomością. Podlega egzekucji, czyli może zostać sprzedane przez komornika. W tym przypadku dopuszczalne jest założenie księgi wieczystej. Posiadacz spółdzielczego prawa własnościowego widnieje w niej jako „osoba uprawniona do lokalu”. Może sprzedać, oddać, wynająć lub wydzierżawić mieszkanie (bez informowania właściciela) i uzyskać w ten sposób dochód. Jeśli jednak chciałby zmienić sposób użytkowania/przeznaczenie lokalu, konieczna jest zgoda spółdzielni. Prawo tego typu również jest dziedziczne.
Na czym polega lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu?
Odmiana powyższej formy własności, zbliżona w praktyce bardziej do najmu. Osoba uprawniona może korzystać z mieszkania, ale nie ma prawa go sprzedać, oddać, wynająć, przekształcić itp. Do tego nie może wziąć kredytu pod hipotekę ani założyć księgi wieczystej. Prawo nie jest dziedziczone.
Czym jest mieszkanie komunalne?
Mieszkanie komunalne zalicza się do form własności, ale w praktyce daje tylko prawo do użytkowania. Właścicielem nieruchomości jest gmina, która udostępnia przestrzeń osobom znajdującym się w bardzo złej sytuacji życiowej. Nie można zarządzać lokalem, czyli nie wolno go sprzedać, oddać, wynająć, przekształcić itp. Do tego mieszkańcy nie mają prawa meldować osób, rejestrować działalności czy dziedziczyć takiej nieruchomości.
Chcesz zamieszkać w Lublinie i szukasz lokalu w dobrej cenie? Sprawdź mieszkania na wynajem Lublin.