14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Ta choroba związana z rozwojem cywilizacyjnym dotyka coraz większej liczby osób zarówno młodych, jak i starszych. Miasto zachęca do bezpłatnych badań, które pomogą w zdiagnozowaniu, leczeniu i uniknięciu zachorowania.
– Wspólnie z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym nr 4 w Lublinie oraz 1 Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką w Lublinie przygotowaliśmy ofertę zdrowotną dla mieszkańców Lublina związaną z obchodami Światowego Dnia Cukrzycy. W ten sposób chcemy nie tylko zmotywować osoby chorujące na cukrzycę do zwiększenia troski o własne zdrowie, ale także zachęcić wszystkich mieszkańców do przeprowadzania badań kontrolnych pod kątem pierwszych symptomów tej choroby. Szybkie rozpoznanie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych powikłań, wśród których są między innymi schorzenia okulistyczne – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Miasto zachęca mieszkańców i mieszkanki do udziału w akcji związanej z obchodami Światowego Dnia Cukrzycy. Ofertę bezpłatnych badań i konsultacji oraz działań edukacyjnych przygotowały dwa lubelskie szpitale.
W poniedziałek (14 listopada) na głównym holu Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie (ul. Jaczewskiego 8) prowadzone będą pomiary stężenia glukozy we krwi i ciśnienia tętniczego. W ofercie są także konsultacje lekarskie: diabetologa-endokrynologa (w zakresie rozpoznawania, diagnostyki i leczenia cukrzycy), dietetyka (w zakresie zdrowego odżywiania i diet w cukrzycy), fizjoterapeuty (w zakresie aktywności fizycznej), pielęgniarek oraz edukatorów ds. diabetologii (w zakresie samokontroli glikemii, cukrzycy ciążowej i przedciążowej oraz zasad samoopieki). Zainteresowani otrzymają materiały dotyczące zdrowego żywienia, diet redukcyjnych, wysiłku fizycznego, dzienniczki samokontroli glikemii, ciśnienia tętniczego oraz materiały dotyczące zdrowego stylu życia i cukrzycy. W trakcie akcji, która potrwa od 10.00 do 14.00, odbędzie się pokaz multimedialny promujący zdrowy styl życia zmniejszający ryzyko wystąpienia cukrzycy.
1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Lublinie zaprasza na tydzień bezpłatnych badań okulistycznych dla osób chorych na cukrzycę. W programie akcji „Okuliści kontra cukrzyca”, która potrwa od 14 do 19 listopada, są kompleksowe badanie okulistyczne z badaniem dna oka i Spektralną Optyczną Koherentną Tomografią Oka (SOCT) pod katem powikłań ocznych w przebiegu cukrzyc. Chętni proszeni są o telefoniczne rejestrowanie się na badania pod numerem tel. 261 183 226, od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-12.00. Nie jest wymagane skierowanie do Poradni Okulistycznej. Liczba miejsc jest ograniczona. Badania będą się odbywały w Poradni Okulistycznej 1 WSZKzP w Lublinie (Al. Racławickie 23).
Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991r. w rocznicę urodzin Fredericka Bantinga odkrywcy insuliny, jako odpowiedź na obawy związane z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie. Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą.
Cukrzyca należy do grupy chorób cywilizacyjnych, które są związane z trybem życia i dietą. Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób, z czego około 25% o tym nie wie. Prognozy przewidują, że w najbliższych 20 latach podwoi się liczba chorych na cukrzycę w Polsce. Cukrzyca dotyka ludzi młodych i starszych. Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. Jest też siódmą najczęściej występującą przyczyną zgonów. Osoby chore nie są bezradne, mają wpływ na to, jak cukrzyca się rozwija.