Na czym polega przegląd rekuperatora i jak często należy go przeprowadzać?

Nadchodzący coraz większymi krokami okres grzewczy, jest bardzo dobrym czasem, aby sprawdzić czy wszystkie nasze instalacje w domu działają sprawnie. Tyczy się to również rekuperacji, jednak jest to często pomijany element, o którym najczęściej zapominamy. Musimy pamiętać, że musimy przeprowadzić odpowiedni przegląd rekuperatora, jeśli zależy nam na jego wydajności i świeżym powietrzu w pomieszczeniach. Na czym polega przegląd rekuperatora? Jak go prawidłowo przeprowadzić? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Dlaczego warto przeprowadzić przegląd rekuperatora?

Jeśli zależy nam na bezawaryjnej i efektywnej pracy naszej wentylacji niezbędne jest wykonywanie okresowych przeglądów technicznych. Takowy serwis może być przeprowadzony przez producenta, autoryzowany serwis lub przez instalatora wykonującego montażu. Niezależnie od tego jakiego serwisanta wybraliśmy, jego zadaniem będzie sprawdzenie czy system działa prawidłowo i ewentualnie usprawnić jego działanie. Trzeba jednak pamiętać, że możliwe jest wyłącznie sprawdzenie pewnych elementów instalacji. Nie będzie to możliwe np. w przypadku kanałów.

Serwisowanie rekuperatora jest niezwykle istotne, jeśli zależy nam na efektywnej pracy wentylacji i uniknięciu drogich kosztów napraw. Okresowe przeglądy mają również zagwarantować świeże i czyste powietrze do pomieszczeń naszego budynku. Pozwoli nam to również na uniknięcie konsekwencji niesprawnej wentylacji, takich jak spadek samopoczucia, zaparowane szyby, czy grzyby i pleśń.

Co obejmuje okresowy przegląd rekuperacji?

Jedną z głównych i pierwszych czynności wykonywanych przez serwisanta podczas przeglądu, jest wymiana filtrów. Filtry do rekuperatorów mają za zadanie wyłapywać i kumulować zanieczyszczenie, a to sprawia, że mają ograniczoną żywotność. Dlatego konieczna jest ich systematyczna wymiana, a tej powinniśmy dokonać średnio co pół roku. Jednak częstotliwość może różnić się w zależności od pory roku, czy miejsca naszego zamieszkania. W centrum miasta nasze filtry będą brudzić się o wiele bardziej i szybciej.

Serwis rekuperacji obejmuje również regulację instalacji, która jest niezwykle istotna w prawidłowym działaniu rekuperacji. Jednak robi się to niezwykle rzadko i tylko w przypadku źle wykonanego montażu. Korekty polegają na odkręcaniu i przykręcaniu anemostatu, dzięki czemu do pomieszczeń może wpadać więcej lub mniej powietrza. Rury do rekuperacji, wbrew powielanym mitom, nie są czyszczone lub wymieniane podczas przeglądu.

Co jeśli nie przeprowadzę przeglądu rekuperatora?

Na samym początku najprawdopodobniej nic. Zdarzają się sytuację, w których objawy niesprawnej rekuperacji pojawiały się dopiero po roku od ostatniej wymiany filtrów. Jednak zaniedbywanie i przekładanie przeglądu rekuperatora może nam wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zabrudzone filtry i niesprawnie działająca rekuperacja mogą przyczynić się do obniżenia samopoczucia, zaparowywania szyb, a nawet wystąpienia grzybów i pleśni.

Jeśli w waszym domu zaczynają pojawiać się niewystępujące wcześniej zapachy, czujecie nagłe podmuchy powietrza, albo zauważanie parę wodną na szybach i lustrach – koniecznie skontaktujcie się z serwisem i przeprowadźcie przegląd rekuperacji.

Najwyższej jakości produkty do rekuperacji, profesjonalny projekt i montaż, oraz porady na tematy wentylacji znajdziesz na Ventido.pl