3 listopada 1943 r. niemieccy funkcjonariusze SS i policji dowodzeni przez SS-Gruppenführera Jakoba Sporrenberga rozstrzelali na terenie obozu koncentracyjnego na Majdanku ponad 18 tysięcy Żydów.

Przywołując pamięć o ofiarach akcji „Erntefest” (Dożynki), która była największą egzekucją w historii wszystkich niemieckich obozów koncentracyjnych, Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza do udziału we wspólnym upamiętnieniu w 79. rocznicę tych wstrząsających wydarzeń.

O godz. 13:00 na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku, w miejscu gdzie zrealizowano operację „Erntefest”, odbędzie się uroczystość, podczas której organizatorzy opowiedzą o wydarzeniach 3 listopada 1943 r. i przytoczą fragmenty relacji ocalałych, którzy wspominali tamten dzień z perspektywy więźniów KL Lublin. Zostaną także złożone kwiaty i symboliczne kamienie pamięci, a modlitewny hołd pomordowanym odda Symcha Keller.

Tego samego dnia o godz. 18:00 odbędzie się również kolejna debata z cyklu spotkań historyków zajmujących się tematyką Holokaustu oraz niemieckiej okupacji podczas drugiej wojny światowej. Wydarzenia 3 i 4 listopada 1943 r. przeanalizują w szerszym kontekście historycznym specjaliści z Państwowego Muzeum na Majdanku – Dariusz Libionka i Wojciech Lenarczyk.

Udział możliwy online na Facebooku i kanale YouTube Muzeum oraz stacjonarnie w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, sala „Kieszeń Duża Sceny”, poziom +1.​​

Program:

13:00 – Ceremonia przy rowach egzekucyjnych:

  • wstęp historyczny
  • fragmenty poezji i relacje ocalałych
  • modlitwa za pomordowanych – Symcha Keller
  • złożenie kwiatów i kamieni pamięci.

18:00 – debata historyczna z udziałem Dariusza Libionki oraz Wojciecha Lenarczyka pt. Akcja „Erntefest”

Rocznicy towarzyszą lekcje muzealne oraz oprowadzanie tematyczne młodzieży licealnej pt. Więźniowie Majdanka w obliczu Zagłady.