Do piątku (23 września) przyjmowane są wnioski o dofinansowanie inicjatyw młodzieży w ramach programu „Dzielnice Kultury - Młodzież Inspiruje Dzielnice”. Środki w wysokości nawet 6 tys zł. otrzymać mogą mieszkańcy Lublina w wieku 10-30 lat z przeznaczeniem na projekty z zakresu animacji i edukacji kulturalnej oraz społecznej.

– W ramach nowej formuły grantowej programu Dzielnice Kultury, jego budżet w tym roku w całości przekazujemy na działania młodzieżowe. Chcemy wesprzeć w ten sposób inicjatywy wynikające z faktycznych potrzeb młodych i uzupełnić ofertę kulturalną naszego miasta i poszczególnych dzielnic. Przygotowując się do świętowania tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oddajemy głos młodym ludziom. Projekt można złożyć indywidualnie lub grupowo, realizując go razem ze znajomymi z klasy, grupy studenckiej, sąsiedztwa czy podwórka – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Operatorzy programu, czyli Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” oraz Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”, czekają na oferty współpracy do 23 września. Każdy z operatorów koordynuje program w konkretnych dzielnicach miasta. Informacja o tym, gdzie należy złożyć wniosek z inicjatywą dla danej dzielnicy znajduje się na załączonej mapie. Projekty mogą być realizowane w tym roku, od 3 października do 31 listopada.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru oraz regulamin i formularz zgłoszenia znajdują na stronach internetowych: mlody.lublin.eu oraz kultura.lublin.eu.

„Dzielnice Kultury" to zainicjowany w 2013 roku wieloletni, interdyscyplinarny program, którego celem jest zwiększenie potencjału kulturalnego dwudziestu siedmiu dzielnic Lublina. W ciągu siedmiu edycji zrealizowano ponad tysiąc projektów. Szczególne znaczenie miały jubileuszowe edycje programu „Dzielnice Kultury”, poświęcone obchodom 700-lecia Miasta Lublin, 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 450-lecia podpisania Unii Lubelskiej. Aktualna edycja została poświęcona wyłącznie młodzieży w ramach świętowania tytułu ESM 2023.