W ramach projektu „MOVE IT like Lublin” wdrożone zostały środki zarekomendowane w raporcie pn. „Opracowanie i analiza międzynarodowych najlepszych praktyk zwalczania COVID-19 w transporcie publicznym”. Wybór dostawców został przeprowadzony na podstawie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

1. Urządzenia do neutralizacji patogenów chorobotwórczych.

Zakupione zostały urządzenia neutralizujące m.in. wirusy SARC-CoV-2, grzyby i bakterie. Elementem biobójczym są promienniki UV-C, które oddziałują biobójczo na opływające je powietrze w układach klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej. Sposób montażu urządzeń eliminuje całkowicie przenikanie promieniowania UV-C do wnętrza pojazdu. Urządzenia zainstalowano w 8 autobusach komunikacji miejskiej: 5 szt. Solaris Urbino 18, 2 szt. Mercedes Conecto i 1 szt, Ursus Ekovolt.

2. Maseczki.

Zakupionych zostało 5500 bawełnianych maseczek ochronnych wielorazowego użytku. Maseczki są w dwóch kolorach - niebieskim oraz czarnym.

3. Stacje do dezynfekcji rąk.

Zakupionych zostało 12 stacji do dezynfekcji rąk. Są to urządzenia automatyczne, które dozują płyn po zbliżeniu dłoni do dozownika. Stacje posiadają metalową konstrukcję i zasilanie sieciowo-akumulatorowe.

4. Zapas płynu do dezynfekcji rąk.

Zakupiono 2500 litrów płynu przeznaczonego do dezynfekcji rąk. Jest to płyn na bazie alkoholu o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym, prątkobójczym oraz wirusobójczym. Płyn nie zawiera dodatków zapachowych i został przebadany dermatologicznie.

Projekt „MOVE IT like Lublin – a Chisinau public transport sustainable development initiative” („Działaj jak Lublin – inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Kiszyniowie”) uzyskał dofinansowanie w ramach unijnego programu Local Authorities: Partnerships for sustainable cities 2020 (Władze Lokalne: Partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju miast 2020). Jego całkowita wartość to 3,5 mln euro, a dofinansowanie Unii Europejskiej stanowi 95% wydatków kwalifikowanych, przy czym wydatki Miasta Lublin są finansowane w 100% przez Unię Europejską. Projekt realizowany jest w latach 2021-2025.