Chill&Charge na Placu Litewskim, czyli strefa kreatywnego relaksu i informacji młodzieżowej, to kolejna inicjatywa w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży oraz okazja do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Młodzieży. W najbliższy piątek (12 sierpnia) Miasto Lublin zaprasza młodych na tereny zielone na placu Litewskim w godzinach 15.00-19.00. Będzie to przestrzeń do zabawy i odpoczynku, a także możliwość zdobycia informacji o ścieżkach rozwoju, wyjazdach zagranicznych, wolontariacie czy działaniach planowanych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży.

– Zapraszamy do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Młodzieży. Chcemy, aby młodzi tego dnia skorzystali z kreatywnej strefy relaksu i znaleźli inspirację do podejmowania kolejnych wyzwań. Wspierając działania młodzieży, pomagając realizować plany i kształtować przyszłość, wspólnie dążymy do tego, by Lublin był coraz bardziej otwarty na młodych i pełen ich niezwykłej energii – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Na młode osoby czekają konsultanci Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży oraz Punktu Sieci Eurodesk Lublin, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z wyjazdami zagranicznymi, wolontariatem i możliwościami rozwoju dla młodych. Zespół Europejskiej Stolicy Młodzieży opowie natomiast o najbliższych planach i wyjaśni, jak włączyć się w działania realizowane w ramach ESM. Będzie można poznać szczegóły programu „Młodzież Inspiruje Dzielnice”, dającego możliwość otrzymania wsparcia finansowego na realizację swoich projektów. Dzięki niemu w Lublinie powstaną inicjatywy wynikające z potrzeb młodych, uzupełniające ofertę Miasta. Obecna będzie też międzynarodowa ekipa wymiany młodzieży z Instytutu Aktywizacji i Rozwoju Społecznego. Na pytania dotyczące polityki, programów i priorytetów UE oraz możliwości zaangażowania w europejskie wydarzenia, informacji udzieli punkt Europe Direct Lublin.

Rozstawione na terenach zielonych leżaki i hamaki będą świetną bazą do prowadzenia rozmów, wymiany informacji i spotkań. W programie nie zabraknie też zabawy - w programie wielka jenga, slackline, mini konkursy, kreatywne warsztaty i inne niespodzianki. Do wygrania będzie dwudniowy karnet na Chonabibe Festiwal.

Spotkanie odbędzie się na terenach zielonych Placu Litewskiego, w piątek (12 sierpnia), w godz. 15.00-19.00.

Wydarzenie jest elementem przygotowań do obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 prowadzonych przez Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży finansowanego ze środków Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach inicjatywy „Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności”.