UM Lublin: Stare Miasto bardziej zielone i przytulne
Do urządzonych na nowo zielonych zakątków Starego Miasta dołączą wkrótcedwa skwery im. Bł. ks. A. Zawistowskiego oraz przy ul. Grodzkiej obok MDK Pod Akacją”. Miasto zawarło już z wykonawcą umowę na urządzenie tych miejsc. Rewitalizacja skwerów potrwa do października.
Obydwa miejsca są wyjątkowe w krajobrazie zabytkowego Lublina. Zacieniony zakątek przy ul. Misjonarskiej stanowi miejsce wytchnienia i relaksu dla mieszkańców, zaś skwer w sąsiedztwie placu Po Farze i Zaułka Panasa jest miejscem lubianym także przez turystów. Dlatego nowa zieleń i kwitnące rabaty w otoczeniu historycznej zabudowy będą najlepszym uzupełnieniem tej przestrzeni, zaś mała architektura sprawi, że miejsca te staną się też bardziej funkcjonalne. Nowe urządzenie skwerów to projekty z Zielonego Budżetu mówi Hanna Pawlikowska , Miejski Architekt Zieleni.
Prace przy przebudowie skweru im. Bł. ks. A. Zawistowskiego przy ul. Misjonarskiej/ul. Prymasa Wyszyńskiego pozwolą na zachowanie istniejących drzew. Nowe nasadzenia roślin takich jak funkie i barwinki dobrano do wymagań siedliskowych tego terenu, który jest dość mocno zacieniony. Z kolei około70 białych hortensji drzewiastych podkreśli ozdobną funkcję skweru, stanowiąc jasne tło dla miejsc odpoczynku. Przy alejkach powstaną dwa takie miejsca w formie niewielkich placyków, na które trafi 5 stylizowanych ławek z oparciami. Na skwerze zaprojektowano także nowy układ alejek z ciemnobrązowego bruku. Istniejące schody wraz z fragmentem ścieżki z płyt kamiennych w części prowadzącej do ul. Misjonarskiej ze względu na stan techniczny zostaną zdemontowane i zastąpione nowymi granitowymi stopnicami oraz alejką z nawierzchni przepuszczalnej. Pojawi się nowa drewniana pergola , która zastąpi istniejącą. Cały obszar działki przejdzie rekultywację i otrzyma nowe trawniki. W samym środku skweru zaplanowano montaż 7 dekoracyjnych białych kul różnej wielkości.
Drugi objęty pracami skwer to fragment zieleniprzy ul. Grodzkiej 11 w sąsiedztwieMDK Pod Akacją”. Jest to punkt, z którego rozciąga się charakterystyczny dla Lublina widok na Zamek Lubelski oraz panoramę miasta. Miejsce to funkcjonuje jako otwarty i ogólnodostępny skwer i taka jego funkcja pozostanie nowy projekt ma poprawić jego walory wizualne i funkcjonalne. Przede wszystkim na terenie skweru powstaną dwa drewniane podesty o długości 11 i 15 m, pełniące rolę utwardzonych chodników, które będzie można wykorzystać również na plenery malarskie i rysunkowe. Do podestów wykonawca wykorzysta egzotyczne drewno bangkirai, które pod wpływem czynników atmosferycznych ulega eleganckiemu spatynowaniu. Na podest trafią też dwa drewniane siedziska w formie kostki oraz trzy składane, zamontowane przy murze ławki. Sam ceglany mur będący elementem fortyfikacji miejskich będzie oczyszczony i naprawiony. Urządzenie wieloletniej rabaty , poprzez nasadzenia w stylu naturalistycznym hortensji, jeżówek i ozdobnych czosnków, uzupełnione szałwią i ozdobnymi trawami, przewidziano w części północnej skweru. Podobne kompozycje trafią do czterech dużych drewnianych donic na podeście. Cały teren skweru po oczyszczeniu i niwelacji zyska nowy trawnik. Na ścianie kamienicy zawisną dwa stylizowane kinkiety oraz kamera. Zadanie obejmie także odnowienie napisu z wierszem Herberta, na schodach w Zaułku Panasa.
Rewitalizacja skwerów to realizacja trzech projektów z Zielonego Budżetu : Wiszące Ogrody Pod Akacją (ZB 2019), Projekt koncepcyjny zagospodarowania skweru bł. Zawistowskiego (ZB 2019) i Skwer bł. ks. A. Zawistowskiego (ZB 2022).
Koszt przebudowy skweru przy ul. Misjonarskiej wyniesie 200 tys. zł , zaś przy ul. Grodzkiej 120 tys. zł. Wykonawca ma trzy miesiące na realizację prac.
Urząd Miasta Lublin, lublin.eu/, lublin.eu/lublin/przestrzen-miejska/aktualnosci/stare-miasto-bardziej-zielone-i-przytulne,292,2133,1.html
Autor: krystian