20 tys. wydanych Kart „Rodzina Trzy Plus”, ponad 4 tys. rodzin objętych programem oraz 220 partnerów oferujących liczne ulgi. Wdrożony dziesięć lat temu miejski program dedykowany dużym rodzinom wspiera już 91% z nich, a Lublin znajduje się w czołówce polskich miast najbardziej aktywnych w zakresie realizacji działań prorodzinnych.
– Sukces Programu „Rodzina Trzy Plus” to symbol rodzinnego Lublina i potwierdzenie należnego mu miejsca w czołówce polskich miast przyjaznych rodzinom z dziećmi. Wprowadzenie Programu było innowacyjnym krokiem w myśleniu o przyszłości mieszkańców. Jestem dumny, że taka inicjatywa narodziła się w Lublinie i stała się impulsem do podjęcia prorodzinnych działań przez kolejne samorządy w Polsce oraz wzorcem dla ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Potwierdzeniem właściwego kierunku realizowanej przez Lublin polityki rodzinnej jest przyznanie naszemu miastu Certyfikatu Samorząd Przyjazny Rodzinom, co stanowi dla nas ogromne wyróżnienie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Autorski program „Rodzina Trzy Plus”, wprowadzony w marcu 2012 roku, stał się platformą porozumienia i współpracy w zakresie polityki rodzinnej i gospodarczej miasta. Już ponad 220 partnerów oferuje ulgi i zniżki na produkty oraz usługi. Wśród nich są zarówno ogólnopolskie sieci, jak i mali lokalni przedsiębiorcy, a ulgi dotyczą zajęć edukacyjnych, szkoleniowych, sportowych, kulturalnych oraz m. in. oferty medycznej i gastronomicznej.
– Wspieranie rodzin jest jedną z najważniejszych misji przypisanych miastom. Program „Rodzina Trzy Plus”, który jest integralnym elementem naszej polityki rodzinnej, spotkał się z bardzo dużą przychylnością ze strony wszystkich mieszkańców. Stale dostosowujemy go do zmieniających się warunków i potrzeb. W Lublinie zameldowanych jest blisko 50 tys. rodzin, z czego ponad 4 tys.
to rodziny duże, w których wychowuje się ok. 14,5 tys. dzieci. Wprowadzając szereg działań wspierających lubelskie duże rodziny, od dekady udowadniamy, jak ogromne znaczenie mają dla rozwoju społeczności lokalnej – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
Istotną formą pomocy dla dużych rodzin, oferowaną przez Miasto, są wprowadzone od 2013 r. ulgi w odpłatnościach w przedszkolach publicznych. Ich wysokość waha się od 50% dla jednego dziecka do 100% na trzecie i kolejne dziecko. Ważnym elementem wspierającym rodziny wielodzietne jest również możliwość korzystania z biletu rodzinnego w komunikacji miejskiej. W sumie wydano już ponad 23 tys. biletów rodzinnych lubelskim dużym rodzinom. W ramach prowadzonych działań prorodzinnych wprowadzono dodatkowe kryteria przy rozpatrywaniu wniosków o przyjęcie dzieci do żłobków prowadzonych przez Miasto Lublin. Jednym z kryteriów preferencyjnych jest przyjmowanie w pierwszej kolejności dzieci pochodzących z rodzin wielodzietnych, w których wychowuje się troje lub więcej dzieci. Lubelskie rodziny wielodzietne mogą również korzystać z ulg w opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Bogaty pakiet usług Programu „Rodzina Trzy Plus” dopełnia oferta lubelskich szkół. Osiem z nich, co roku oferuje rodzinom bezpłatny wstęp na swoje pływalnie. W trakcie dekady działalności Programu, lubelskim dużym rodzinom wydano ponad 4,5 tys. bezpłatnych karnetów. Wśród osiągnięć Programu należy wskazać także cykliczne działania promujące zarówno rodzicielstwo, jak i różnorodne formy integracji międzypokoleniowej rodzin. Wiele z podjętych inicjatyw na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny Lublina.
– Program jest jednym z pierwszych tego typu przedsięwzięć na terenie naszego województwa, a także jednym z pierwszych programów tego typu w Polsce. Cieszę się, że jako Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”, mogliśmy współpracować przy jego tworzeniu i wspierać te działania. Miasto od lat wsłuchuje się w potrzeby lubelskich rodzin, jest dla nich przyjazne i otwarte – podkreśla Bożena Pietras, Przewodnicząca Koła Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.
Za działania w ramach Programu „Rodzina Trzy Plus”, Lublinowi przyznano liczne nagrody i wyróżnienia, jak Certyfikat Dobrych Praktyk Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego. Miasto otrzymało również Certyfikat Dobrych Praktyk, a także wyróżnienie od Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz jego Małżonki Anny Komorowskiej za zaangażowanie w budowanie dobrego klimatu dla rodzin w Polsce. W dorobku znalazło się również odznaczenie Lublina przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” honorowym tytułem „Miasto Przyjazne Dużym Rodzinom”, a także „Miasto Przyjazne Rodzinie”.
Jubileuszowy rok 2022, jest bogaty w wiele inicjatyw podsumowujących dekadę działań na rzecz lubelskich dużych rodzin. Jedną z nich jest wystawa „Od 10 lat wspólnie dla dużych rodzin” obrazująca ostatnie dziesięciolecie Programu oraz działania miasta w zakresie polityki rodzinnej. Ekspozycję można obejrzeć do końca lipca na Placu Litewskim. Innymi atrakcjami, z których mieszkańcy mogli skorzystać w ramach obchodu jubileuszu Programu, były wycieczki zabytkowym pojazdem Gutek w ramach akcji „Lublin zobacz inaczej!” oraz konkurs plastyczny „Lublin. Trzy wymiary”, zakończony dwutygodniową wystawą w Centrum Handlowym Plaza.
Pliki do pobrania
- Od 10 lat wspólnie dla dużych rodzin - prezentacja.pdf Miejski program Rodzina Trzy Plus ma już 10 lat 1.59 MB