UM Lublin: Miasto Lublin uruchomiło Bazę Kreatywnych oraz powołało Radę Przemysłów Kreatywnych

2 min czytania

Miasto Lublin, kontynuując proces wspierania rozwoju sektora przemysłów kreatywnych, mającego znaczący wpływ na lokalną gospodarkę, uruchomiło nowe narzędzie: Bazę Kreatywnych. Baza to miejsce, w którym twórcy kreatywni mogą zamieścić swoją wizytówkę, a kupujący lub usługobiorcy (którymi coraz częściej są nie tylko mieszkańcy, ale i lokalne firmy) mogą poznać potencjał branży i znaleźć odpowiedniego realizatora swoich pomysłów.

Przemysły kreatywne są coraz szybciej rozwijającym się sektorem w Lublinie, wyrosłym na styku kultury, sztuki, IT, rzemiosła i nowych mediów. Obecnie nie są traktowane jedynie jako element ekosystemu przedsiębiorczości w mieście dane statystyczne pokazują, że sektor kreatywny ma ogromne znaczenie w gospodarce całego kraju. Szacuje się, że odpowiada za ponad 6% wartości dodanej wytworzonej w Polsce.

Rozwój przemysłów kreatywnych w Lublinie jest możliwy dzięki niezwykłemu potencjałowi wynikającemu z różnorodnego charakteru miasta: akademickiego, przedsiębiorczego czy kulturalnego, który sprzyja edukowaniu twórców kreatywnych i generuje wysoki popyt na ich produkty i usługi.

Od kilku lat obserwujemy stały wzrost liczby firm działających w sektorze kreatywnym. Lublin, ze względu na swój duży potencjał, wynikający m.in. z rozwoju branży IT, obecności uczelni, bogatej oferty wydarzeń kulturalnych, czy szeroko rozumianej otwartości miasta, stwarza dogodne warunki do rozwoju tej branży. W działaniach na rzecz rozwoju przemysłów kreatywnych, za cel stawiamy sobie integrację środowiska, pomoc w zdobywaniu wiedzy biznesowej, wsparcie promocyjne i finansowe, a także rozwijanie różnego rodzaju kreatywnych przestrzeni. Aby usprawnić te działania powołaliśmy na początku tego roku Radę Przemysłów Kreatywnych mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Przemysły Kreatywne ze względu na swój ogromny potencjał znalazły się wśród priorytetowych kierunków rozwoju w uchwalonej w styczniu tego roku Strategii Lublin 2030. Jednym z celów, który został w niej określony, jest stworzenie Akademii Artystycznej i Przemysłów Kreatywnych, działającej na rzecz rozwoju umiejętności i wiedzy z zakresu przemysłów kreatywnych, w tym utworzenia nowych kierunków kształcenia artystycznego, teatralnego i kreatywnego. Innym strategicznym działaniem jest utworzenie Centrum Przemysłów Kreatywnych na terenie Lubelskiej Dzielnicy Kreatywnej, jako miejsca inkubacji i rozwoju środowiska kreatywnego w Lublinie.

Osoby i firmy kreatywne zainteresowane promocją swojej działalności zapraszamy do wypełnienia kwestionariusza zgłoszeniowego dostępnego na stronie, natomiast wszystkich zainteresowanych skorzystaniem z usług kreatywnych do aktywnego wykorzystywania bazy w poszukiwaniu interesujących przedsiębiorców z naszego miasta.

Więcej informacji o zadaniach i składzie Rady Przemysłów Kreatywnych na stronie.

Urząd Miasta Lublin, lublin.eu/, lublin.eu/biznes-i-nauka/aktualnosci/miasto-lublin-uruchomilo-baze-kreatywnych-oraz-powolalo-rade-przemyslow-kreatywnych,1177,791,1.html

Autor: krystian