UM Lublin: Zaprośmy dziką przyrodę do miejskiego środowiska
Festiwal Przyrody , czyli warsztaty przyrodnicze, spotkania z pasjonatami natury, koncert, pokazy filmów i wystawy edukacyjne tak zapowiada się w Lublinie najbliższy weekend (27-29 maja). To wydarzenie organizowane w ramach programuGreen City.
Przyroda stanowi ważny element miejskiego ekosystemu i wpływa na jakość życia w mieście. W ramach nadchodzącego Festiwalu Przyrody zapraszamy mieszkańców do zielonych zakątków Lublina Ogrodu Saskiego, Parku Ludowego oraz nad Zalew Zemborzycki. To pierwsza edycja Festiwalu Przyrody, którego jesteśmy współorganizatorem, ale mamy nadzieję, że wydarzenie to wpisze się w harmonogram imprez organizowanych w naszym mieście co roku mówi Artur Szymczyk , Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Festiwal Przyrody to trzydniowe (27-29 maja) spotkanie mieszkańców ze środowiskiem przyrodników, miłośników natury oraz instytucjami i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną przyrody w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na niektóre warsztaty, w związku z ograniczoną liczbą miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Głównym motywem festiwalu będzie dzika przyroda, czasem niedostępna i słabo rozpoznana. Dlatego by lepiej zaprzyjaźnić się z przyrodą w mieście, zapraszamy na warsztaty z ekspertami oraz spotkania z ludźmi pełnymi pasji, którzy często poświęcili całe życie prywatne i zawodowe, by poznawać naturę i utrwalać jej piękno na zdjęciach i filmach mówi Blanka Rdest-Dudak , Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
W programie wydarzenia przewidziano wiele atrakcji. W piątek (27 maja) uczniowie ze szkół podstawowych będą mogli wziąć udział w warsztatach przyrodniczych prowadzonych przez ekspertów z Fundacji Dla Przyrody. Podczas spotkań dzieci poznają rzadkie i zagrożone gatunki występujące na terenie Lubelszczyzny, dowiedzą się, jak je rozpoznać i gdzie można je spotkać. Z kolei w sobotę (28 maja) odbędą się warsztaty filmowo-przyrodnicze, podczas których mieszkańcy będą mogli poznać tajniki nagrywania filmów przyrodniczych sprzętem amatorskim. Podczas warsztatów teoretycznych i zajęć praktycznych w Parku Ludowym, uczestnicy dowiedzą się, gdzie i w jaki sposób można znaleźć obiekt do filmowania w najbliższym otoczeniu. Ponadto nad Zalewem Zemborzyckim zaplanowano warsztaty z ornitologiem, który oprowadzi uczestników po ciekawych miejscach przylegających do zbiornika i opowie o tym, jak, gdzie i kiedy obserwować wybrane gatunki ptaków, w jakie wyposażyć się narzędzia do ich lepszej obserwacji i dlaczego może być to świetna forma spędzania wolnego czasu. Zapisy na warsztaty prowadzone będą na stronie internetowej Festiwalu Przyrody.
Niedziela (29 maja) z największą ilością festiwalowych wydarzeń, upłynie w Ogrodzie Saskim, w miejscu wielu cennych okazów starodrzewu oraz miejskich gatunków ptaków, takich jak dzięcioł średni, puszczyk zwyczajny, dzięcioł zielony czy dzięcioł białoszyi. Tego dnia uczestnicy Festiwalu będą mogli obejrzeć w plenerze wystawę edukacyjno-przyrodniczą Rzadkie i ginące gatunki zwierząt Lubelszczyzny” z rysunkami 40 wybranych gatunków świata zwierzęcego charakterystycznych dla przyrody województwa lubelskiego, autorstwa Marka Kołodziejczyka ilustratora dzikiej przyrody. Dodatkowo na terenie Ogrodu Saskiego zorganizowane zostaną warsztaty edukacyjne Przyroda bliżej nas” przygotowane przez organizacje pozarządowe oraz inne instytucje zajmujące się ochroną przyrody. Z kolei w ramach Opowieści z pasją” będzie można posłuchać Marcina Kostrzyńskiego, autora wielu programów specjalizujących się w tematyce nagrywania różnych gatunków zwierząt oraz autora książek przyrodniczych. Podczas festiwalu nastąpi także prezentacja filmów uznanego reżysera Artura Homana, który od wielu lat zajmuje się zawodowo fotografią i filmem przyrodniczym oraz koncert muzyki filmowej Michała Lorenca w wykonaniu zespołu DesOrient, połączony z pokazem fotografii przyrodniczych Grzegorza Leśniewskiego.
Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie Festiwalu Przyrody w Lublinie.
Za organizację wydarzenia odpowiada Fundacja Dla Przyrody, zaś wsparcie merytoryczne zapewnili: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Poleski Park Narodowy, Roztoczański Parku Narodowy oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Lublin, natomiast partnerami są firmy: InPost (partner strategiczny), Kom-Eko, Koma oraz Galeria Olimp.
Festiwal Przyrody w Lublinie realizowany jest w ramach programu Green City inicjatywy spółki InPost. To wspólne przedsięwzięcie o charakterze ekologicznym realizowane przez Miasto Lublin w partnerstwie ze spółką InPost. List intencyjny w tej sprawie został podpisany w kwietniu. Głównym celem programu jest troska o środowisko naturalne, w szczególności poprzez popularyzację i wdrażanie projektów i rozwiązań wpływających pozytywnie na jego stan. To wspólne działanie sektora prywatnego i publicznego dla rozwoju ekologicznej aglomeracji.
Urząd Miasta Lublin, lublin.eu/, lublin.eu/mieszkancy/srodowisko/aktualnosci/zaprosmy-dzika-przyrode-do-miejskiego-srodowiska,460,1945,1.html
Autor: krystian