W piątek (13 maja) odbędą się uroczystości związane z wręczeniem Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Juliuszowi Machulskiemu – wybitnemu reżyserowi filmowemu. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00 w Teatrze Starym w Lublinie, ul. Jezuicka 18. Transmisja online z uroczystości będzie dostępna na stronie teatrstary.eu oraz na profilach Facebook Teatru Starego i Miasta Lublin.

Juliusz Machulski, wybitny reżyser filmowy, z Lublinem związany jest od dzieciństwa. Tutaj mieszkał, tu również rodziło się zainteresowanie przyszłego reżysera teatrem i kinem, zwłaszcza kinem Staromiejskim, mieszczącym się w obecnym budynku Teatru Starego. Rodzice – Państwo Halina i Jan Machulscy występowali w Teatrze im. Juliusza Osterwy, zaś ojciec również na deskach Teatru Andersena. Wszystkie te miejsca Juliusz Machulski, jako dziecko, chętnie odwiedzał, i jak sam podkreśla – Lublin w dużej mierze go ukształtował. Do Lublina Juliusz Machulski powrócił i na nowo w nim się odnalazł w 2012 roku. Jako jeden z pierwszych reżyserów zaprezentował swój film po wznowieniu działalności kinowej Teatru Starego. W 2014 roku odbyła się prapremiera sztuki „Machia” napisanej specjalnie na zamówienie Teatru Starego. Właśnie w Lublinie, przy tej okazji, po raz pierwszy w karierze, Juliusz Machulski podjął się reżyserii własnego spektaklu, który grany jest do dzisiaj i cieszy się niesłabnącą popularnością wśród widzów. Prezentując na deskach Teatru Starego swoje dzieła, zarówno kinowe, jak i teatralne, Juliusz Machulski przyczynił się do wykreowania współczesnego wizerunku tej drugiej, najstarszej sceny teatralnej w Polsce. Przez lata swojej działalności artystycznej wniósł istotny wkład w rozwój życia kulturalnego Lublina, promując i podkreślając także jego walory społeczne, historyczne i turystyczne. W sposób szczególny włączył się również w obchody Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Lublina, przygotowując z tej okazji film „Volta” (2017), którego głównym, pięknie zaprezentowanym bohaterem jest sam Lublin. Warto zauważyć, że w wielu publicznych wypowiedziach Juliusz Machulski wielokrotnie podkreśla zarówno szczególny charakter naszego Miasta, jak i fakt, że Lublin zajmuje wyjątkowe miejsce w biografii reżysera.

Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublin jest wyrazem wdzięczności dla zasług Juliusza Machulskiego związanych z budowaniem prestiżu i wzmacnianiem pozycji Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka kulturalnego w Polsce. Tytuł przyznano za wkład Juliusza Machulskiego w promocję i życie kulturalne Miasta oraz w związku z przypadającymi w 2022 roku jubileuszami: 200-lecia istnienia oraz 10-lecia funkcjonowania Teatru Starego w Lublinie, w rozwój którego reżyser był zaangażowany.

Miasto Lublin posiada 17 Honorowych Obywateli, w tym gronie znajdują się: Prof. Wiesław Chrzanowski, Prof. Andrzej Nikodemowicz, Dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, Prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Prof. Norman Davies, Ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, Św. Jan Paweł II, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, O. Hubert Czuma, Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski, Prof. Giuseppe Guarnaccia, Ojciec Ludwik Wiśniewski, Andrzej Szostek oraz Tomasz Wójtowicz.

W sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Juliuszowi Machulskiemu stosowną uchwałę Rada Miasta podjęła na sesji w dniu 27 stycznia 2022 r.