Do pokaźnej kolekcji międzynarodowych nagród, którymi może pochwalić się BIOTEKA – dołączyło kolejne wyróżnienie. Tym razem jest to nagroda w konkursie A'Design Award, jednym z największych i najbardziej prestiżowych konkursów designerskich na świecie.
– Bioteka przy Alejach Racławickich to nasza najmłodsza biblioteka w mieście. Za to, prawdopodobnie, najbardziej uhonorowana w kraju. Dzięki nowatorskiemu i nieszablonowemu podejściu do sztuki projektowania, mieszkańcy zyskali piękną i nowoczesną instytucję kultury. Stąd Bioteka jest teraz jedną z ulubionych i najczęściej odwiedzanych bibliotek w Lublinie. Oczywiście na sukces Bioteki złożyły się nie tylko oryginalny „zielony” projekt i dobra lokalizacja, ale również aktualny księgozbiór, bogate multimedia oraz wspaniała atmosfera, którą tworzy zespół bibliotekarzy – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
A'Design Award to konkurs, w którym doceniane są najbardziej oryginalne projekty z całego świata. To jedno z najwyższych osiągnięć w projektowaniu, źródło inspiracji dla innych projektantów, artystów, architektów, marek i agencji. Projekt wnętrza Bioteki nawiązujący do zieleni Ogrodu Saskiego autorstwa Grzegorza Kłody (GK-ATELIER) został nagrodzony w kategorii Interior Space and Exibition Design Award, która wyróżnia wybitne projekty w zakresie aranżacji wnętrz, wyposażenia, mebli, oświetlenia i dekoracji. Więcej o nagrodzie A' Design Award pod linkiem.
Inne wyróżnienia i nagrody, które otrzymał do tej pory projekt Bioteki to m.in. The European Property Awards 2021-2022, Luxury Lifestyle Awards 2021, IFLA/Systematic Public Library of the Year Award 2021.
BIOTEKA, czyli filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego została zlokalizowana na przestrzeni ponad 400 m2 w wyremontowanym budynku dawnej Karczmy Słupskiej przy Al. Racławickich 22. Znajdują się w niej zbiory Filii nr 6, która wcześniej mieściła się przy ul. Poniatowskiego 4 oraz multimedia z Filii nr 27 przeniesionej z dzielnicy Czechów. W rezultacie biblioteka posiada obecnie ponad 35 tys. egzemplarzy: książek drukowanych (18 tys.), audiobooków (9 tys.), filmów i muzyki (7 tys.). Część zbiorów dedykowana jest również osobom z dysfunkcjami wzroku. Bioteka jest miejscem dostępnym dla wszystkich czytelników, również osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.