Windows'22 to kontynuacja cyklu wystaw zewnętrznych Stowarzyszenia Artystycznego "Otwarta Pracownia" w Lublinie zainicjowanych w okolicznościach pandemicznych w 2021 roku, z okazji dziesięciolecia istnienia kolektywu. Program wystaw witrynowych w przestrzeni publicznej Lublina wpisał się w pejzaż miasta, zaowocował stałą współpracą z zakładem fotograficznym Kodak przy ul. Staszica 2, gdzie odbywały się cykliczne prezentacje w formie małej, zewnętrznej galerii sztuki. W tym roku poszerzamy przyjętą formułę. Wystawy zewnętrzne
pojawią się w przezroczystych słupach ogłoszeniowych i w formie performansów.
Zaproszono do współpracy artystów z Lublina i z innych miast i ośrodków twórczych w Polsce oraz artystów z innych krajów, aby pokazać, w jaki sposób sztuka komunikuje się z odbiorcą, jak reaguje na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość. Wielowymiarowy pokaz w postaci rozproszonych, wędrujących akcji wystawienniczych odpowiada nomadycznemu charakterowi „Otwartej Pracowni” oraz potrzebom naszych czasów w zakresie doświadczania sztuki.
Dwie pierwsze wystawy współistnieją w dialogu: jedna jest głosem z Polski zaś druga z Ukrainy. Obiekty wystawiennicze - przezroczyste tuby stoją w centrum miasta w bliskim sąsiedztwie. Jedna z nich znajduje się na osi Krakowskiego Przedmieścia, druga w pobliżu Hotelu Europa. W jednej z nich odbędzie się wystawa Darii Morghen, studentki Wydziału Artystycznego UMCS, która pochodzi z Charkowa. W drugiej zaś odbędzie się performance Kamili Czosnyk, doktorantki ASP w Gdańsku.

Tutaj gdzieś był dom / Daria Morgen
Co to jest „dom”? Dom to miejsce, które wchłania wszystkie twoje uczucia, emocje i staje się częścią ciebie. To miejsce, za którym zawsze się tęskni i do którego chce się wracać. Miejsce, w którym czekają na Ciebie bliscy. Miejsce, w którym jesteś pewny tego, kim jesteś. Dom to miejsce, w którym czujesz się bezpiecznie. Tak więc 24 lutego nie tylko nasze domy zostały zaatakowane, ale także osobisty świat każdego Ukraińca uległ zniszczeniu. Tego ranka obudziliśmy się w nowej rzeczywistości.

Koncepcje Wolności / Kamila Czosnyk
Freedom, Свобода, פרייהייט , Frihet, Liberté. Według Maurice Merleau-Ponty’ego wolność jest fundamentem bycia człowiekiem, również w sytuacji gdy wolność napotyka opór. Merleau-Ponty dostrzega związek pomiędzy wolnością jako pewnym momentem egzystencji, a możliwościami wolności w ramach jakiegoś społeczeństwa. Wolność może być urzeczywistniona jedynie grupowo zatem stanowi naszą zbiorową odpowiedzialność. Odpowiedzialność za innego jest istotnym elementem stworzonego przez Merleau-Ponty’ego obrazu życia. Koncepcje wolności to praca Kamili Czosnyk oparta na działaniu performance. Artystka przedstawia wizję zbliżoną raczej do koncepcji Państwa Platona niż koncepcji Merleau-Ponty’ego. Koncepcje wolności to obraz jednak dość mroczny, antyutopijny. Artystka nie roztacza wizji odległej przyszłości, konfrontuje nas jedynie z kondycją współczesnego społeczeństwa.

Wernisaż wystaw "Tutaj gdzieś był dom" i "Koncepcje wolności" odbędzie się 12 kwietnia 2022 roku o godz. 19:00. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Artystyczne „Otwarta Pracownia” w Lublinie.

Projekt „Windows’22” jest realizowany w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2022-2023 oraz dzięki wsparciu Miasta Lublin