biały napis na czerwonym tle: stop fake newsom

W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się nieprawdziwe informacje o rzekomym niewłaściwym traktowaniu przez polskie i ukraińskie służby obywateli niektórych państw. W mediach społecznościowych krążą zmanipulowane zdjęcia i filmy, które mają dyskredytować i osłabiać wizerunek zarówno Ukrainy, jak i Polski. Media stały się kolejnym teatrem działań wojennych, dlatego apelujemy o nieuleganie tej manipulacji. Celem ataków dezinformacyjnych jest nie tylko Ukraina, ale także świat zachodni.

Polska pomaga wszystkim bez względu na kraj pochodzenia. Wszyscy obcokrajowcy uciekający przed wojną na Ukrainie są przyjmowani przez Polskę i otrzymują potrzebną im pomoc. Komunikat w tej sprawie przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jesteśmy w stałym kontakcie z placówkami dyplomatycznymi naszych partnerów zagranicznych w Polsce, aby zapewnić bezpieczeństwo ich obywatelom. Szefowie placówek podkreślają strategiczną współpracę, profesjonalizm i zaangażowanie polskich służb na granicy. Są także pod wrażeniem wolontariuszy zaangażowanych w niesienie pomocy uchodźcom. 
 
W obliczu ogromnego niebezpieczeństwa w jakim znalazła się Europa apelujemy, aby walczyć z fake newsami i propagandą. W tym trudnym czasie, w szczególności media powinny stać na straży wiarygodności prezentowanych materiałów oraz informować swoich odbiorców o istniejącym zagrożeniu. Rozpowszechnianie informacji, które pochodzą z niewiarygodnych źródeł może przynieść wiele szkód, zarówno osobom pokrzywdzonym przez wojnę, jak i utrudnić sprawne niesienie pomocy przez służby. Bądźmy odpowiedzialni.
 
Polskie służby na bieżąco weryfikują i reagują na nieprawdziwe doniesienia.
 
Zawsze korzystaj z oficjalnych źródeł informacji. Aktualne i pewne informacje na temat działań polskiego rządu wobec sytuacji na Ukrainie, pomocy uchodźcom oraz pomocy humanitarnej są dostępne na oficjalnej stronie internetowej, kontach MSWIA, Straży Granicznej oraz na kontach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na Twitterze.

 

symbol jedności z Ukrainą