Lublin – jak szybko znaleźć pracę? Jakich błędów nie popełniać?

W branży usługowej, budowlance, handlu, transporcie i wielu innych sektorach – praca w Lublinie jest w Twoim zasięgu i przede wszystkim od Twojego zaangażowania zależy, jak szybko ją znajdziesz.

Czytaj dalej i dowiedz się: jakie są najczęstsze błędy kandydatów i jak ich uniknąć? co najbardziej utrudnia i opóźnia zdobycie pracy? gdzie warto szukać ogłoszeń?

Szukanie pracy w Lublinie – jakich błędów nie popełniać?

Sytuacja na rynku pracy w Lublinie wydaje się stabilna, a bezrobocie utrzymuje się poniżej średniej dla kraju. W wielu branżach kandydaci są potrzebni od zaraz, brakuje chętnych do pracy. Istnieją jednak i takie dziedziny gospodarki, w których o pracę trudniej. Lublin jest dużym ośrodkiem akademickim, który co roku dostarcza na rynek pracy ok. 15 tys. absolwentów. W związku z tym w wielu profesjach panuje duża konkurencja na rynku pracy, a stawianie pierwszych zawodowych kroków po studiach może być po prostu trudne.

Aby poszukiwanie zatrudnienia nie przeciągało się w nieskończoność, warto podejść do niego z dobrym planem i unikać błędów. Jakie są te często popełniane przez kandydatów?

Niedbałe dokumenty aplikacyjne 

CV to Twoja wizytówka! Ten krótki dokument ma bardzo duże znaczenie. Musi wywołać dobre pierwsze wrażenie, przyciągnąć uwagę rekrutera, przejść wstępną selekcję. Aby życiorys spełnił swój cel, powinien być napisany z należytą starannością. Ale dobre CV to nie wszystko.

Wyobraź sobie, że znaleziona oferta pracy w Lublinie jest skrojona pod Ciebie, spełniasz wszystkie wymagania, a warunki, jakie oferuje pracodawca, są bardzo korzystne. W ogłoszeniu zaznaczono jednak konieczność przesłania listu motywacyjnego. Co zrobisz w takiej sytuacji? Wielu kandydatów popełnia ogromny błąd i… rezygnuje bądź wysyła niepełną aplikację. Przygotowując list, zyskasz więc nad nimi przewagę już na początku rekrutacji.

Negatywne nastawienie 

Nie zakładaj, że szukanie pracy jest trudne i długotrwałe. Nie musi tak być. Wiele zależy od Twojego nastawienia i wysiłku, jaki włożysz w przygotowanie CV, przeglądanie ogłoszeń i wysyłanie aplikacji. Negatywne nastawienie, stała chęć rezygnacji są blokujące i bardzo przeszkadzają w działaniu.

Zła autoprezentacja

Rozmowa o pracę to okazja do pokazania najlepszej wersji siebie. Wiele osób traci szansę na zatrudnienie nie przez brak kwalifikacji, ale przez nieumiejętną autoprezentację.

Zbyt wysokie oczekiwania

Jeśli szukasz pierwszej pracy, nie zakładaj, że dostaniesz od razu samodzielną posadę i rolę eksperta w swojej dziedzinie. Warto poznać realia branży, sprawdzić poziom zarobków na danym stanowisku, możliwe ścieżki rozwoju zawodowego. Być może, aby znaleźć pracę spełniającą Twoje oczekiwania, warto zapisać się na dodatkowy kurs, poznać nowe narzędzia pracy. Pokaż pracodawcy, że jesteś gotowy na rozwój, naukę nowych rzeczy.

Praca w Lublinie – gdzie i jak szybko znaleźć pracę?

Aby szukanie pracy szybko zakończyło się sukcesem, musisz działać systematycznie, regularnie przeglądać nowe oferty i wysyłać aplikacje dopasowane do wymogów pracodawcy. Masowe przesyłanie CV rzadko przynosi dobre efekty. 

Gdzie szukać ofert? Największą bazę ogłoszeń znajdziesz na portalu z pracą. Takie serwisy rekrutacyjne są wyposażone w wygodne wyszukiwarki, w których można filtrować wyniki wg wybranych kategorii, np. szukać wyłącznie pracy zdalnej, z zakwaterowaniem czy dla studenta. Portal praca.pl udostępnia kandydatom także kreator CV, liczne poradniki dotyczące szukania zatrudnienia, kwestii prawnych związanych z umowami, a także daje możliwość ustawienia powiadomień o nowych ofertach na wybrane stanowisko.

Poza tego typu serwisami dobrze jest również śledzić grupy poświęcone pracy w mediach społecznościowych, przeglądać branżowe fora, czy zakładki "kariera" na stronach wybranych firm. Internet to największa baza ofert, niemniej jeśli jesteś tradycjonalistą, możesz zajrzeć również do działu "ogłoszenia" w gazecie lokalnej.

W szukaniu nowego zajęcia bardzo pomocni okazują się znajomi. Wykorzystaj swoją sieć kontaktów i popytaj, czy nie słyszeli o interesującym wakacje. W wielu przedsiębiorstwach działa program poleceń pracowniczych, wg którego nagradza się pracownika rekomendującego kandydata do pracy.