Popularny duet tiktokerski startuje z rezydencją w Galerii Labirynt. To kolejne z działań towarzyszących wystawie Kolekcja Dostępna, która pokazuje, jak osoby z niepełnosprawnościami mogą odbierać sztukę.
Dlaczego VIP Team?
Mikołaj Jabłoński i Monika Dubiel wspólnie tworzą kanał VIP Team, który na TikToku obnaża w zabawny sposób mity związane z funkcjonowaniem osób z niepełnosprawnościami (w tym przypadku osób niewidomych i słabowidzących). Na tej popularnej platformie obserwuje ich już ponad 640 000 osób, prowadzą też działania w serwisie Youtube.
VIP to skrót od Visually Impaired Persons (ang. osoby z niepełnosprawnością wzorku). Mikołaj i Monika w lekkiej formule edukują, obnażają ograniczenia – te mentalne oraz przestrzenne – pokazując, jak różnorodne jest życie osób z niepełnosprawnością. Wiele z obiegowych opinii i stereotypów demaskują w ulicznych sondach. W pierwszym z pięciu zaplanowanych wideo, które zostało opublikowane na profilu Galerii na TikToku Monika objaśnia czym są tyflografiki i jak pomagają odbierać sztukę. (zobacz)
W imię dostępności
Rezydencja VIP Teamu na profilu Galerii Labirynt na TikToku to kolejne z działań wokół wystawy Kolekcja Dostępna. Do końca stycznia 2022 roku część z prac z Kolekcji Galerii Labirynt wraz z opracowaniami ułatwiającymi odbiór sztuki można oglądać na tej wyjątkowej ekspozycji. To pierwsze, bezprecedensowe i tak szerokie działanie zrealizowane przez publiczną instytucję kultury w Polsce.
Rezultatem kilkumiesięcznej pracy zespołu złożonego z ponad 70 osób jest aż 57 adaptacji dotykowych – tyflografik (wypukłych plansz z reprodukcjami prac dla osób niewidomych) i makiet, 30 filmów z tłumaczeniami opisów na PJM (polski język migowy), 30 opisów prac w tekście łatwym, 30 podpisów prac w alfabecie Braille’a, czy 30 opisów prac w czarnodruku.
Wystawa to z kolei część szerszego projektu Galeria Dostępna realizowanego z myślą o wszystkich wykluczonych z udziału w kulturze – osobach z niepełnosprawnościami i osobach migranckich. Lubelska galeria zrealizowała pionierski projekt opracowania 30 prac topowych artystów i artystek sztuki współczesnej (m.in.: Christo i Jeanne Claude, He Chengyao, Katarzyna Kozyra, Maurycy Gomulicki, Ryszard Winiarski) pod względem dostępności dla osób g/Głuchych, osób niewidomych, osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, osób w spektrum autyzmu, a także migrantek i migrantów.
W przypadku Kolekcji Dostępnej nie chodzi tylko o umożliwienie odbioru dzieł, wystawa pokazuje też szerszej publiczności, w jaki sposób osoby z niepełnosprawnościami obierają świat.
Do tej pory wystawę odwiedziło blisko 600 osób, a w ramach działań edukacyjnych przeprowadzono 26 warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz dla grup z niepełnosprawnościami. Odbyło się też 6 oprowadzań dla osób dorosłych, w tym dla seniorek, osób g/Głuchych i osób anglojęzycznych. Wszystkie materiały przygotowane w ramach projektów zostaną udostępnione online na stronie galerii.