Cięcie wodą to technika obróbki znana od dziesięcioleci. Jednak urządzenia, które umożliwiają przeprowadzenie tego procesu, są stale udoskonalane. Dzisiaj maszyna do cięcia wodą daje nieporównywalnie większe możliwości niż dawniej. Zatem jakie cechy powinna posiadać dobra maszyna tego typu?
Wszechstronna maszyna do cięcia wodą
Wydaje się, że jedną z najważniejszych cech urządzenia do cięcia wodą jest wszechstronność. Większość użytkowników przeprowadza cięcie strumieniem wodnym na więcej niż jednym materiale. Niektórzy robią to na bardzo wielu materiałach. Niezbędna jest im maszyna do cięcia wodą, która poradzi sobie z każdym z nich. Urządzenia umożliwiające cięcie wodne różnorodnych materiałów oferuje Eckert. To producent i dystrybutor jakościowych maszyn do cięcia wodą płytek, szkła, stali, plastiku i wielu innych materiałów.
Precyzyjne cięcie wodne
Kiedyś cięcie wodne służyło przede wszystkim do dzielenia dużych konstrukcji na mniejsze części. Dziś maszyna do cięcia wodą często umożliwia również przeprowadzenie obróbki precyzyjnej. Rzecz jasna maszyna do cięcia wodą płytek czy szkła, podobnie jak urządzenie do cięcia glazury wodą musi być precyzyjne. W przeciwnym wypadku byłyby bezużyteczne. Oczywiście możliwości precyzyjnego cięcia strumieniem wodnym daje tylko sprzęt wysokiej jakości. W przypadku najlepszych maszyn dostępnych na rynku minimalna szerokość strumienia nie przekracza 1 mm.
Możliwość cięcia precyzyjnego zwiększa zakres zastosowań maszyny do cięcia wodą. Dzięki precyzji możliwa jest obróbka nawet najmniejszych elementów.
Cięcie strumieniem wodnym z dużą mocą i prędkością
Maszyna do cięcia wodą to urządzenie, które powinno cechować się dużą mocą i prędkością pracy. Ten pierwszy parametr decyduje o tym, jak grube materiały jest w stanie przeciąć wybrane urządzenie. Oczywiście maksymalna grubość jest zależna również od rodzaju tworzywa. Jakie wyniki osiągają najlepsze urządzenia? W przypadku podatnych na obróbkę materiałów sztucznych może to być nawet ponad 250 mm.
Prędkość cięcia wodą wydaje się równie istotna. W końcu w biznesie czas jest bardzo ważny. Im szybciej uda się przeprowadzić daną czynność, tym większa oszczędność. Zapewne w tym miejscu wiele osób zadaje sobie pytanie, ile kosztuje cięcie wodą. Otóż jest to jedna z najtańszych metod obróbki materiałów. Niemniej jednak, jeśli chodzi o dokładne koszty, są one zależne od wielu czynników, takich jak:
- ustawione parametry pracy,
- klasa energetyczna urządzenia,
- rodzaj używanego ścierniwa.
Zatem jak widać, odpowiedź na pytanie, ile kosztuje cięcie wodą, nie należy do najprostszych. Jednak przemyślany wybór konkretnego modelu oraz mądre użytkowanie sprzętu dają bardzo zadowalające wyniki.
Maszyna do cięcia wodą i nie tylko — funkcje dodatkowe
Coraz popularniejsze stają się maszyny do cięcia wodą z dodatkowymi funkcjonalnościami. O czym mowa? Przede wszystkim chodzi o urządzenia, które oprócz cięcia wodnego, oraz wodnego ze ścierniwem, umożliwiają też cięcie plazmowe lub tlenowe. Dlaczego warto wybrać tego typu sprzęt?
Otóż maszyna do cięcia wodą sama w sobie cechuje się dużą mocą, doskonałą precyzją cięcia, krótkim czasem obróbki i wszechstronnością. Jednak w połączeniu z cięciem plazmowym lub tlenowym, możliwości urządzenia stają się nawet dwukrotnie większe.
Sprzęt pracuje z ogromną mocą. Szybko i niewiarygodnie precyzyjnie. Przede wszystkim jednak umożliwia obróbkę w zasadzie każdego materiału.