Kitchen helper - o czym mowa w praktyce?

Każdy maluch w pewnym momencie chce wykonywać te same obowiązki, co jego rodzic czy też opiekun. Praca w kuchni może być przyjemna, ale także powinna być bezpieczna oraz swobodna. W tym właśnie ma pomóc kitchen helper. Co to takiego?

Co to jest kitchen helper?

Kitchen helper, pomimo swojej popularnej angielskiej nazwy, tak naprawdę oznacza pomocnik kuchenny. To specjalnie wyprofilowany podest, który pomaga dziecku wspiąć się na wysokość blatu. W ten sposób może samodzielnie wykonywać obowiązki dostosowane do swojego wieku, a także przygotowywać wspólnie posiłki ze swoim rodzicem, babcią czy też ciocią. Jedno jest pewne. Kitchen helper ma zapewniać bezpieczeństwo, dlatego dziecko stoi na stabilnym podłożu.

W odróżnieniu od zwyczajnego podestu, nieco różni się konstrukcją. Pomocnik dla dziecka jest bardziej zabudowany, dlatego nie pozwala na wychylenie się dziecka czy upadek podczas pracy. Kitchen helper jest bardzo prosty w montażu, dlatego po zakupie, można zrobić to samodzielnie.

Najczęściej na taki produkt decydują się rodzice, którzy wychowują swoje pociechy zgodnie z zasadami Montessori. Metoda ta zakłada, że opiekun powinien zwrócić szczególną uwagę na swoje dzieci, które do 6. roku życia są odkrywcami. Ich otoczenie ma ogromny wpływ na ich rozwój. Właśnie dlatego rodzice decydują się na takie produkty, które pomagają w doświadczaniu świata przez maluchów, także w kuchni.

Czym się kierować podczas wyboru kitchen helpera?

Przede wszystkim zwróć uwagę na stabilność konstrukcji. Zobacz, czy produkt jest odpowiednio ciężki. Zbyt lekkie materiały wykończeniowe mogą sprawić, że dojdzie do upadku, który jest bardzo niebezpieczny, szczególnie w kuchni. Kitchen helper powinien być wyprodukowany w taki sposób, aby się nie przewrócić podczas zabawy i dynamicznego pomagania w kuchni.

Sprawdź też, czy wchodzenie na kitchen helper jest wygodne dla samego dziecka. Jak wiadomo, maluch rośnie, dlatego nie powinien mieć problemu po kilku miesiącach, aby ponownie wejść na stopnie. Przykładowo, konstrukcja może mieć regulowaną wysokość podestu lub schodka. Jeśli o tym mowa, montaż musi gwarantować wytrzymałość i jednocześnie być prosty dla rodzica.

Oczywiście pomocnik kuchenny dla dziecka powinien być atrakcyjny wizualnie. Wygląd ma tu jednak drugorzędne znaczenie, bo wszystkie końce muszą być dobrze wyszlifowane. Zobacz, czy kitchen helper nie ma wystających elementów, które mogą być niebezpieczne dla malucha.

Każdy produkt ma też swoje przeznaczenie, chodzi tu o wiek dziecka. Przed zakupem zobacz, jaka waga malucha nie może być przekroczona.

Koniecznie zobacz, z jakich materiałów jest wykonany kitchen helper. Najlepiej, aby był wyprodukowany np. z naturalnego drewna i malowany bezpiecznymi lakierami oraz farbami dla dziecka. Tani materiał, taki jak np. płyta MDF, może się rozwarstwiać albo nie mieć odpowiednich właściwości. W kuchni liczy się odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także nadmierną wilgoć. Nie da się ukryć, że dziecko podczas zabawy będzie upuszczać jedzenie czy niezdarnie wyleje wodę. Materiał powinien więc być trwały.