Urządzamy małą łazienkę w bloku - o czym należy pamiętać?

Łazienka to jedno z najbardziej problematycznych pomieszczeń do urządzenia - spełnia określone funkcje, nieustannie jest użytkowana i często korzystają z niej goście. Wyzwanie jest jeszcze większe, gdy rozmiary łazienki nie są wielkie. Jak sobie z nim poradzić? Skorzystaj z naszych wskazów i sprawdzonych rozwiązań.

Projektuj!

Bądźmy szczerzy – niewiele osób remontujących mieszkanie decyduje się na zlecenia przygotowania profesjonalnego projektu. Chętniej z tego rozwiązania korzystają osoby aranżujące nowe mieszkania, ale ciągle jest to rzadkością. Dużo częściej uważamy, że projekt łazienki nie jest potrzebny.

Z naszego doświadczenia wiemy, że jest inaczej. Odpowiednio przygotowany projekt jest bardzo pomocny. Pomaga nie tylko uporządkować przestrzeń, ale również dokładnie obliczyć, jakie jest zapotrzebowanie na konkretne materiały, obniżając tym samym koszty ich zakupu.

Dodatkowo doświadczeni projektanci są w stanie zaproponować wiele funkcjonalnych rozwiązań, idealnie nadających się do niewielkiej powierzchni łazienki - zachowując przy tym estetykę nowoczesnego wnętrza. Takim rozwiązaniem jest na przykład mała wanna 90x70 dla osób, które nie lubią prysznica.

Funkcjonalność i ergonomia

Plan łazienki, zwłaszcza tej niewielkiej, powinien być wygodny dla Ciebie i innych użytkowników. Osiągniesz to, dzięki wykorzystaniu funkcjonalnych rozwiązań. Oto kilka z nich:

  • przezroczysta kabina prysznicowa nie tylko oszczędza miejsce, ale również wygląda nowocześnie,
  • montując baterie wiszącą, oszczędzisz miejsce na blacie,
  • zabudowana pralka wygląda estetycznie i jest łatwiejsza w codziennym użytkowaniu,

Jeśli masz taką możliwość, to skorzystaj z mebli na zamówienie. Będą idealnie dopasowane do Twoich wymagań i rozmiarów pomieszczenia.

Przechowywanie poza zasięgiem wzroku

Nie ma nic mniej estetycznego niż kosmetyki, szczoteczki i perfumy przechowywane na widoku. Co gorsza, nie tylko wyglądają mało atrakcyjnie, ale również optycznie zmniejszają pomieszczenie - a tego chcemy uniknąć.

Rozwiązaniem tego problemu są szafki. Powinno być ich wystarczająco dużo, aby pomieścić wszystkie przybory kosmetyczne, urządzenie elektroniczne i przyrządy do sprzątania. Zadbaj również o miejsce do przechowywania mopów, wiader oraz środków chemicznych.

Istotne jest, żeby wykorzystać każdą możliwą przestrzeń - pod zlewem, na ścianach i we wnękach.

Kolor i światło

Tutaj obowiązują podobne zasady, jak w przypadku innych pomieszczeń. Wybierz jasne, chłodniejsze kolory. Jeśli wolisz rzeczy ciemniejsze, trzymaj się jednego odcienia, np. szarości. Postaw na biel, szczególnie na sufit i ściany.

Zdecyduj się na duże płytki. Dobra mozaika może być ładna, ale przyprawia o zawrót głowy. Wybierz jeden, może dwa rodzaje płytek. Spójne wzory zapewnią większą przestrzeń. Pamiętaj również o dopasowaniu fug do koloru płytek. W ten sposób całość będzie wyglądać spójnie.

Teraz już wiesz, jak urządzić małą łazienkę. Pora zabrać się do pracy! Z naszymi wskazówkami będzie to o wiele prostsze. Trzymaj się ich, a Twoja łazienka będzie funkcjonalna i zachwycająca dla gości.