Mikrofibra i jej praktyczne zastosowanie

Ściereczki i mopy z mikrofibry są niezbędnymi narzędziami utrzymującymi czystość w budynkach, w których mieszkamy i pracujemy. W hurtowniach chemicznych rośnie zapotrzebowanie na takie produkty zwłaszcza z uwagi na trwającą pandemię wywołaną Covid-19. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest mikrofibra oraz gdzie jest ona stosowana.

Czym jest mikrofibra?

Mikrofibra to włókno poliestrowe i nylonowe (poliamidowe), z którego produkuje się tkaniny. Włókno jest wielokrotnie mniejsze od ludzkiego włosa. To sprawia, że jest to doskonałe narzędzie do czyszczenia i usuwania zarazków, ponieważ jest w stanie wniknąć w pęknięcia i szczeliny, w które bawełniane ściereczki lub ręczniki papierowe nie są w stanie dotrzeć. Zwiększona powierzchnia włókien, a także ich kształt sprawia, że pochłaniają one od 7 do 8 razy więcej, niż waga wchłanianej cieszy. Włókna generują statyczny ładunek elektryczny, gdy przesuwają się po powierzchni, przyciągając tym samym kurz i zatrzymując go, zamiast rozrzucać go wokół lub uwalniać do powietrza podczas odkurzania na sucho. Termin mikrofibra technicznie odnosi się do włókien o grubości 1,0 deniera lub mniejszej.

Praktyczne zastosowanie mikrofibry

Mikrofibra zrewolucjonizowała życie ludzi. Włókna te są stosowane w wielu branżach. Poniżej prezentujemy przykładowe produkty, które produkowane są z mikrofibry:

  • Odzież: tkanina z mikrofibry jest często używana do produkcji odzieży sportowej, na przykład koszulek na rower, ponieważ materiał z mikrofibry odprowadza pot z ciała. Mikrofibra jest również bardzo elastyczna, a jednocześnie zachowuje swój kształt, dzięki czemu stosowana jest w produkcji bielizny. Z tkaniny tego typu produkuje się mocne, a zarazem miękkie spódnice i kurtki.
  • Akcesoria: Mikrofibra jest używana do produkcji wielu akcesoriów, które wcześniej były wykonywane ze skóry: portfele, torebki, plecaki, okładki książek, buty, etui na telefony komórkowe i portmonetki. Dlaczego skóra jest zastępowana mikrofibrą? Tkanina ta jest lekka, trwała i nieco wodoodporna, więc stanowi dobry zamiennik.
  • Tekstylia do utrzymywania czystości i sprzątania: Mikrofibra jest bazowym materiałem w produkcji ścierek i mopów.

Zalety mikrofibry

Poniżej zamieściliśmy najważniejsze zalety tkanin wykonanych z mikrofibry:

  • Mikrofibra skutecznie wchłania bakterie: wiele badań wykazało, że mikrofibra jest lepsza niż bawełna w wychwytywaniu bakterii. Wielu naukowców porównało liczba bakterii wychwyconych przez mopa bawełnianego i mopa z mikrofibry. Mop bawełniany zmniejszył liczba bakterii na podłogach o 30%, podczas gdy mop z mikrofibry zredukował liczba bakterii o 99%.
  • Mikrofibra zapobiega łączenia zanieczyszczeń: ściereczki i mopy z mikrofibry są dostępne na rynku w różnych kolorach, dzięki czemu można wprowadzić system kodowania kolorystycznego dla określonych zastosowań. Na przykład w łazienkach różowe ściereczki mogą być używane do jadalni, a żółte w łazience.
  • Mikrofibra zmniejsza zużycie środków chemicznych i wody: wiele badań wykazało, że produkty z mikrofibry zużywają mniej wody i środków chemicznych.